Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sumář dne

Skvělý Maslák: Mám rezervy

Tegu (Korea) – Před dvěma lety Pavel Maslák jako osmnáctiletý hltal televizní záběry z mistrovství světa v atletice v Berlíně a obdivoval Jamajčana Usaina Bolta. Jeho tři zlaté medaile, světové rekordy z říše snů i divadlo kolem. "Toho nikdy nemůžu potkat," říkal si tehdy. Na šampionátu v korejském Tegu ale měl v rozběhu závodu na 200 metrů štěstí. I když… "Moc rád nejsem, vsadil jsem se s masérem, že s ním nepoběžím, a prohrál jsem flašku vína," žertoval svěřenec Dalibora Kupky z pražské Dukly. Na šampionátu je Maslák nejmladší mezi Čechy a odjel jen díky divoké kartě, protože těsně nesplnil limit svazu.

Usain Bolt a Pavel Maslák
zdroj: AP autor: David J. Phillip

Mnohé však svým výkonem a postupem z rozběhu překvapil. Osobní rekord si zaběhl i v lehkém protivětru a porazil ve svém závodu silné sprintery Brita Christiana Malcoma, stříbrného muže z loňského ME na dvoustovce, či Churandyho Martinu z Nizozemska, čtvrtého sprintera z olympijské stovky v Pekingu 2008 či pátého dvoustovkaře z MS v Ósace 2007.

Celkově Maslák zaběhl jedenáctý nejrychlejší čas. "Doufal jsem, že poběžím aspoň o desetinu rychleji, ale nějak mi to dneska úplně nejede," překvapil svým prohlášením po závodu. V hlavě měl výkon 20,48 sekundy. "Proč zrovna tento čas? Nevím, prostě mě to napadlo," usmíval se. Podle výkonu se jeho dnešní běh prý blížil k ideálu, pocitově ale ne. "Mám rezervy," řekl.Zážitek ze startu s Boltem ho nerozhodil. Naopak, atmosféra zaplněného stadionu, do kterého si dopoledne jen kvůli Jamajčanovi našlo cestu 40 000 diváků, ho nabudila. "Hnalo mě to hodně kupředu. Hlavně jsem chtěl postoupit, což jsem splnil," uvedl. Boltovu show před startem vnímal, při samotném běhu už nikoliv. "Jeho záda jsem vůbec neviděl, ale atmosféra byla šílená," řekl. 

Je milovníkem rapu a adrenalinové disciplíny parcour, akrobatické gymnastiky v ulicích. Tu ale raději kvůli obavám ze zranění už neprovozuje. Aby se odlišil od ostatních, nosí bílé rukávy ve stylu amerických fotbalistů. Jen vyztužené lokty si pod ně nebere. Neměl by na nich mít místo nápisu "east bay" spíš "fast boy" (rychlík)? "Ne, ještě ne," usmál se Maslák. Rukávy má i proto, že v zimě hřejí a v létě chladí. "No, tady v tom vedru moc nechladí, ale dá se v tom běhat. Nevadilo mi to," řekl.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy