Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Bohemians Praha 1905 - FK Mladá Boleslav

Šebrle zaútočí v Turíně na čtvrté zlato v řadě

Turín - Uprostřed oválu turínské haly Lingotto, na níž si na olympiádě dojela rychlobruslařka Martina Sáblíková pro čtvrté místo, bude vícebojař Roman Šebrle bojovat o čtvrté zlato za sebou z halového mistrovství Evropy. To se nikdy v historii žádnému českému atletovi nepodařilo. Na šampionátu, který začíná právě dnes, naopak nebude tyčkařka Jelena Isinbajevová, loňská nejlepší atletka světa, tahákem však bude souboj výškařek Blanky Vlašičové s Ariane Friedrichovou i start Brita Dwaina Chamberse.

Třicetiletý sprinter Chambers je už několik let středem pozornosti. V roce 2003 byl pozitivně testován na doping a do konce kariéry nesmí závodit na olympijských hrách. Loni na halovém mistrovství světa získal stříbro a letos je největším favoritem na titul.

Šampionát podle plánu vynechá Isinbajevová, největší souboj tak uvidí výškařský sektor. Chorvatka Vlašičová se zotavila ze zranění zad, kvůli kterému nebyla minulý týden na mítinku v Praze, a letos skočila už 205 cm. Stejnou výšku však umí také Němka Friedrichová. Česká výškařka Iva Straková věří, že se do finále dostane i ona a bude opět atakovat dvoumetrovou hranici českého rekordu.


Pozornost se upírá také na ruské atlety. Mezi muži jsou jasnými favority olympijský vítěz v běhu na 800 metrů Jurij Borzakovskij nebo výškař Ivan Uchov, jenž letos překonal 240 cm. Plno dalších disciplín bude o favority ochuzeno - v pětiboji například chybí olympijská vítězka Natalia Dobrynská z Ukrajiny.

Podobně na tom bude sedmiboj mužů s Šebrlem, zřejmě největší českou šancí na zlato. Šampionát vynechají Rusové Alexej Sysojev, Alexandr Pogorelov i Bělorus Andrej Kravčenko. Ze startujících je na prvním místě v evropských tabulkách Nizozemec Eelco Sintnicolaas, který se jako jediný dostal přes 6000 bodů. "Uvidím, kolik sil mi vzalo, že jsem dva týdny netrénoval," připomněl Šebrle nedávné zdravotní problémy se svalem a s lehkou virózou.

Vedle Šebrleho je adeptem na cenný kov překážkář Petr Svoboda. Ten ale také měl svalový problém, takže nad jeho stavem visí otazník. Skvělou formu má stejně jako loni dálkař Roman Novotný, osmý muž z OH v Pekingu. Šance mají také výškaři Iva Straková s Jaroslavem Bábou nebo překážkářka Lucie Škrobáková. V českém týmu jsou i čtyři nováčci.

Nominace na HME 2009: 

Muži: Libor Žilka (60 m), Petr Szetei (400 m), Petr Svoboda (60 m př.), Jaroslav Bába (výška), Michal Balner (tyč), Roman Novotný (dálka), Roman Šebrle (sedmiboj)

Ženy: Dana Šatrová (800 m), Marcela Lustigová (1500 m), Lucie Škrobáková (60 m př.), Iva Straková (výška), Jiřina Ptáčníková (tyč), Martina Šestáková (trojskok), Denisa Rosolová (pětiboj)

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy