Následuje
Golf Time

Ruští sportovci systematicky využívají doping, tvrdí ARD a L'Equipe

Berlín/Paříž - Německá televize ARD a francouzský deník L'Equipe obvinily Rusko ze systematického dopingu, korupce a vydírání. Přední vytrvalkyně Lilija Šobuchovová například údajně zaplatila vedení ruské atletiky přes půl milionu dolarů za zamlčení dopingového nálezu. V jiné části reportáže se zase olympijská vítězka v běhu na 800 metrů Maria Savinovová přiznává k užití steroidů. Šéf ruských atletů označil obvinění za snůšku lží.

Maria Savinovová
zdroj: AP autor: Matt Dunham

Šobuchovové, která třikrát vyhrála slavný maraton v Chicagu, bylo podle dokumentu naznačeno, že by kvůli dopingu "mohla mít potíže" a přijít o olympijské hry v Londýně. Ruským atletickým funkcionářům následně za ututlání své kauzy zaplatila 550 000 dolarů (přes 12 milionů korun) a na OH startovala. Když letos Šobuchovová dostala dvouletý trest za nesrovnalosti v biologickém pasu, federace jí údajně dvě třetiny této částky vrátila.

Savinovová, která vyhrála v Londýně osmistovku, se zase na skrytou kameru údajně přiznala k užití zakázaného oxandrolonu. Ve zveřejněné reportáži ovšem není vidět atletčin obličej a není slyšet ani její hlas, neboť výpověď je nadabovaná do němčiny. ARD nicméně tvrdí, že původní verzi s hlasem Savinovové má k dispozici.

Podle ARD existují v Rusku podobné praktiky i v dalších sportech, například v plavání, cyklistice, biatlonu, vzpírání nebo běhu na lyžích. Bývalý činovník ruské antidopingové agentury RUSADA Vitalij Stěpanov uvedl, že rozšířenou praxí je zejména uplácení za nezveřejnění dopingových případů nebo falšování výsledků zkoušek. Podle něho dokonce sám šéf národní dopingové laboratoře se zakázanými látkami obchoduje.

"Je to neférová snůška lží," prohlásil prezident ruské atletické federace Valentin Balachničev, obvinění odmítla i RUSADA. Mezinárodní olympijský výbor, atletická federace IAAF i světová antidopingová agentura WADA se nicméně kauzou hodlají zabývat, podle IAAF už dokonce vyšetřování případu Šobuchovové probíhá.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy