Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Ruští sportovci podvádí a vyhýbají se kontrolám, říká zpráva WADA

Lausanne – Zpráva Světové antidopingové agentury WADA uvádí, že více než padesát ruských sportovců bylo v uplynulých šesti měsících přistiženo při dopingu. Ještě více se jich mělo dopingovým kontrolám vyhnout, a to i za pomoci ruských tajných služeb. Nejde přitom o ojedinělý hlas. Mezinárodní atletická federace by v příštích dnech měla rozhodnout o účasti ruských reprezentantů v Riu.

Světová antidopingová agentura WADA
zdroj: ČTK/AP autor: LAURENT GILLIERON

Důvěryhodnost ruského sportu je dlouhodobě na nízké úrovni. Zpráva WADA shrnuje konkrétně období od loňského listopadu, kdy agentura kvůli nesrovnalostem suspendovala ruský antidopingový výbor. Pozitivní testy mělo podle bilance 52 sportovců a 111 uvedlo nepravdivé informace o svém pobytu. Další atleti podle WADA nedokončili soutěž nebo se těsně před startem závodů odhlásili, jen aby se vyhnuli dopingovým komisařům.

Agenti tajné služby podle WADA komisaře zastrašovali a dokonce jim vyhrožovali vyhoštěním, když se pokoušeli zastihnout sportovce, kteří jako místo pobytu uvedli armádní základnu. Pracovníci celní služby se zase snažili manipulovat se zásilkami odebraných vzorků.

Rusko bylo vyloučeno loni v listopadu z mezinárodních atletických soutěží kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu a systematickému, státem podporovanému užívání zakázaných látek. Jeho reprezentanti už přišli mimo jiné o březnové halové mistrovství světa v Portlandu.

Vedení ruské atletiky se zavázalo splnit řadu reformních bodů, jejichž plnění posuzuje zvláštní komise v čele s norským antidopingovým expertem Runem Andersenem. O případném opětovném přijetí Ruska rozhodne v pátek 17. června ve Vídni dvacetičlenná rada IAAF v čele s prezidentem Sebastianem Coem.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy