Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1996: Česko - Německo

Ruská dopingová kauza pokračuje: Vedení atletického svazu odstoupilo

Rozsáhlá dopingová aféra v Rusku má další dějství. Výkonný výbor tamního atletického svazu VFLA odstoupil a předal pravomoc pracovní skupině, kterou vede předseda národního olympijského výboru Stanislav Pozdňakov. Ta nyní bude spolupracovat s vedením mezinárodní atletické federace (World Athletics) při vyšetřování skandálu.

Budova s laboratořemi v Moskvě
zdroj: Reuters autor: Sergei Karpukhin

Prezidium VFLA rezignovalo tři dny poté, co vláda na měsíc pozastavila atletickému svazu státní akreditaci. "Krize v ruské atletice trvá už pět let. Cílem nás všech musí být co nejdříve narovnat vztahy s World Athletics a obnovit naše členství," řekl ministr sportu Oleg Matycin.

Na konci února by si měl ruský atletický svaz zvolit nového prezidenta místo Dmitrije Šljachtina. Ten odstoupil loni v listopadu poté, co ho společně s dalšími šesti lidmi světová federace suspendovala kvůli podezření, že se pomocí falešných lékařských dokladů snažili krýt výškaře Danila Lysenka.

Ruská atletická federace je kvůli dopingu suspendována od roku 2015 a atleti od té doby směli po splnění podmínek soutěžit na mezinárodních akcích jen jako neutrální.

Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU) navrhla, aby v případě prokázání viny v Lysenkově případu nesměli ruští sportovci závodit ani s neutrálním statusem a aby byla ruská federace z World Athletics zcela vyřazena. To by mohlo vést k neúčasti všech ruských atletů na olympijských hrách v Tokiu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy