Následuje
SP Německo

Rus Uchov popáté opanoval Hustopečské skákání, Bába skončil čtvrtý

Hustopeče – Roli favorita na Hustopečském skákání potvrdil ruský výškař Ivan Uchov, který soutěž vyhrál pokusem 230 cm a vyhrál hustopečský mítink popáté v kariéře. Druhý skončil Katařan Baršim Mutaz z Kataru, který rovněž přeskočil 230 cm. Jediný český výškař v soutěži Jaroslav Bába se podělil o čtvrté místo skokem přes 226 cm.

Ruský skokan Ivan Uchov
zdroj: ČTK autor: Šálek Václav

V závodě žen bez českého zastoupení si vedla nejlépe osmnáctiletá Alessia Trostová z Itálie, která vyhrála výkonem 195 cm. Druhým dílem Tour bude 29. ledna Beskydská laťka v Třinci.

Uchov vyhrál v Hustopečích už popáté. Jeho kralování přerušil jen v loňském roce jeho krajan Alexej Dmitrik, který letos na startu nebyl. Uchov překonal napoprvé všechny výšky, ztroskotal až na 234 cm. Mutaz přeskočil 230 napotřetí. V závěru oba atleti vsadili na taktizování. Shodně vynechali 232 a marně se pokusili o nejlepší letošní halový výkon 234.  

"Není to tentokrát nejlepší výsledek. V začátku sezony ještě hledám formu z minulých let. Čekal jsem to o něco lepší," uvedl Uchov, který předloni vytvořil v Hustopečích rekord mítinku 238 cm.

Bába výkonem 226 cm zopakoval výsledek z úterního mítinku v Ostravě, kterým splnil limit pro start na halovém mistrovství Evropy. "Limit jsem už splnil, takže jsem mohl skákat klidně. Ve třetím pokusu na 230 jsem si lehce brnknul o laťku. Jsem spokojený, že moje výkonnost postupně graduje," řekl Bába.

Zklamáním bylo až 12. místo mistra světa Američana Jesseho Williamse, jenž skončil už na 218 cm.

V soutěži žen juniorská mistryně světa Trostová potvrdila, že je velkým výškařským talentem a laťku překonávala včetně vítězných 195 cm na první pokus. V závěru se neúspěšně pokusila zdolat 200 cm a vyrovnat rekord mítinku, který drží od roku 2009 Němka Ariane Friedrichová.

"Je to pro mě přece jen jiná výšková úroveň, kterou jsem se pokoušela v závodě zdolat teprve podruhé. Poslední pokus byl ale docela slibný," uvedla Trostová, jež v minulém týdnu v Udine pokořila 198 cm.

Druhá skončila o dvacet let starší Bulharka Venelina Venevová, která až do 193 cm potřebovala ke zdolání laťky také vždy jen jeden pokus, ale 195 nezvládla. "Na úvod sezony jsem spokojená. Musím přiznat, že jsem takový výsledek nečekala," řekla Venevová, jež před šesti lety obsadila v Hustopečích rovněž druhé místo. Tehdy zdolala o tři centimetry více.

Mezinárodní halový mítink ve skoku vysokém Hustopečské skákání:

Muži: 1. Uchov (Rus.), 2. Mutaz (Katar) oba 230, 3. Torro (Fin.), 4. Bába (ČR) a Thomas (Bah.), 6. Kabelka (SR) všichni 226.

Ženy: 1. Trostová (It.) 195, 2. Venevová (Bul.), 3. Chološová (Ukr.), 4. Greenová-Tregarová (Švéd.) všechny 193, 5. Haasová (Est.), 6. Kuncevičová

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy