Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Švédsko

Rekordní časy jsou v ohrožení. Pavlišta se ale v Praze nepředstaví

V neděli startuje pražský maraton a zároveň vytrvalecké mistrovství České republiky. Vylepšit dvanáct let starý mužský rekord se pokusí řada zahraničních účastníků. O nejlepší výsledek a české prvenství poběží Marcela Joglová a Jiří Homoláč. Naopak obhájce titulu Vít Pavlišta se ze startovní listiny odhlásil. Přímý přenos maratonského závodu sledujte živě v neděli od 8:40 na programu ČT sport či ČT sport Plus.

Homoláč pokukuje po limitu pro účast na mistrovství Evropy v Mnichově 2:14:30. K tomu by si potřeboval o pět sekund vylepšit osobní rekord z Berlína 2019. "Hlavním cílem je ale být první Čech a pomoci vyhrát týmu. Pokusím se o všechno a snad toho vyjde co nejvíc," řekl.

Cestu k titulu může mít snadnější, než čekal, protože se na poslední chvíli odhlásil obhájce Vít Pavlišta. "Minulá neděle byla ještě plná naděje, že maraton půjde. Bohužel nejspíš sedavé zaměstnání a málo času na regeneraci si vybralo svou daň v úplně nejnevhodnější chvíli. Na startu v Praze bohužel nebudu, ale budu doufat, že se dám do kupy do dalších závodů," uvedl na Instagramu liberecký běžec, který při mistrovském půlmaratonu letos skončil až čtvrtý.

Účast naopak potvrdila olympionička Joglová, která se kvůli zdravotním problémům rozhodovala na poslední chvíli. Nakonec bude na startu jako jediná z předních českých vytrvalkyň. Program této sezony je mimořádně nabitý, v létě je mistrovství světa i mistrovství Evropy. "Každý maratonský běžec si musí dobře naplánovat sezonu. Proto tu taky není úplně celá česká špička, která míří na ty reprezentační akce, které se nám blíží. Před šampionáty je ještě Evropský pohár na 10 000 metrů na konci května," uvedl reprezentační šéftrenér Pavel Sluka.

Na Volkswagen Maraton Praha se znovu chystají elitní afričtí běžci. Pořadatelé věří, že v neděli mohou být v ohrožení rekordy závodu v obou kategoriích. Ten mužský drží už od roku 2010 Keňan Eliud Kiptanui výkonem 2:05:39. S lepším osobním výkonem, než je tento čas, do závodu nastoupí Keňan Emmanuel Saina, vítěz maratonu v Buenos Aires v roce 2018, nebo Etiopan Ayele Abshero.

Ženský rekord je o poznání mladší. Při zatím posledním klasickém ročníku Pražského maratonu ho v roce 2019 výkonem 2:19:46 vytvořila reprezentantka Izraele Lonah Chemtai Salpeterová. Tentokrát jsou největšími favoritkami na vítězství Keňanka Nancy Metová, která loni vyhrála maraton ve Valencii za 2:19:31, a Etiopanka Azmera Hagosová. Ta byla před třemi lety druhá na maratonu v Paříži.

Závod odstartuje na Staroměstském náměstí v 9:00.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články