Následuje
Panorama

První medaili pro Česko získal koulař Prášil

Göteborg (Švédsko) – První den na mistrovství Evropy v atletice ve švédském Göteborgu přinesl České republice hned první medaili. Postaral se o ni koulař Ladislav Prášil, který výkonem 20,29 metru obsadil třetí místo, a dosáhl tak životního úspěchu. Soutěž vyhrál Srb Asmir Kolašinac vrhem dlouhým 20,62 metru, druhý Hamza Alič z Bosny a Hercegoviny porazil Prášila jen o pět centimetrů.

Ladislav Prášil
zdroj: ČTK/AP autor: Matt Dunham

Dvaadvacetiletý Prášil získal první koulařskou medaili pro Českou republiku od roku 2000, kdy byl na halovém ME v Gentu třetí Miroslav Menc. Ten dostal o rok později doživotní zákaz startů za druhý dopingový prohřešek, medaile z belgického šampionátu mu ale zůstala. Tu získal dodatečně po diskvalifikování Alexandra Bagače z Ukrajiny rovněž za doping. Prášil dnes rovněž splnil mírnější limit na letní mistrovství světa v Moskvě.

"Mám strašnou radost, ale držím ji v sobě," povídal Prášil, který po své první velké medaili nedal průchod emocím. "Ale jsem strašně rád, je to moje druhá akce a hned takový úspěch, třetí místo je super," prohlásil. Nervózní prý nebyl. "To jsem nechal v kvalifikaci a ten závod byl pro mě odměnou," prohlásil Prášil, který dnes rovněž splnil mírnější limit na letní mistrovství světa v Moskvě.

Překážkářce Lucii Škrobákové unikla účast ve finále o tisíciny sekundy. Halová vicemistryně Evropy z roku 2009 obsadila v úvodním semifinále první nepostupové páté místo těsně za čtvrtou Finkou Nooralottou Neziriovou a šampionát pro ni skončil.

Škrobáková předvedla na trati 60 metrů překážek výkon 8,09 sekundy a byla o dvě setiny pomalejší než v dopoledním rozběhu. "Je to pro mě zklamání. Se stejným časem (jako Finka) nepostoupit, to naštve," řekla česká překážkářka. Loni před olympijskými hrami se potýkala se svalovým zraněním, nyní ji před šampionátem trápilo nachlazení. "To je pořád něco. Když už nejsem zraněná, tak onemocním," zoufala si.

Do finále postoupili tyčkařka Jiřina Svobodová a výškař Jaroslav Bába. Evropská šampionka z Helsinek skočila v kvalifikaci jako jedna ze čtyř závodnic limit 456 centimetrů, Romana Maláčová s výkonem o 20 centimetrů horším vypadla. Obhájce stříbrné medaile Bába napodruhé překonal 228 cm a skončil třetí. Limit 231 cm nezdolal nikdo.

V semifinále osmistovky je s přehledem Lenka Masná, která postoupila bez potíží ze třetího místa za 2:04,87 minuty. Naopak pro Jana Kubistu byl na stejné trati rozběh konečnou, výkon 1:52,21 minuty znamenal dvacáté místo.

Roli favoritů v běhu na 400 metrů potvrdili čeští běžci. Evropský šampion Pavel Maslák postoupil do semifinále absolutně nejrychlejším časem 46,54 sekundy. Zuzana Hejnová bez problémů vyhrála svůj snazší rozběh, zatímco obhájkyně titulu Denisa Rosolová musela v rychlém závodu zabrat a její letošní nejlepší výkon 52,20 byl nakonec čtvrtý nejrychlejší.

Maslák měl svůj běh pod kontrolou, ale necítil se úplně nejlépe. Ví, že takovou formu jako loni v létě nemá. "Žádná sláva, musel jsem šlapat hodně," prohlásil. Chtěl svůj běh vyhrát, aby měl lepší nasazení do sobotního semifinále. "Rozběhl jsem to zatím nejrychleji v životě, ale vytuhl jsem dost," uvedl český rekordman.

Když Rosolová přišla na stadion a viděla časy dvou předchozích běhů, byla v šoku. "Říkala jsem si, co blbnou. Myslela jsem si, že to bude na pohodu," prohlásila. Chtěla vyhrát, ale ne za každou cenu. Hlavní bylo ušetřit síly. "Holky se prostě zbláznily. Co budeme dělat zítra a co ve finále? Věděla jsem, že se bude běhat rychle, ale už v rozběhu?" divila se.

To Hejnová měla jinou pozici. "Sekunda sem, sekunda tam," glosovala její přesně o sekundu pomalejší výkon Rosolová. Hejnová to nečekala, chtěla se původně vyvézt za Marií Gayotovou z Francie. "Ale když neběžela, tak jsem si to vzala sama. Byl to pohodový závod, na krásu," pochvalovala si. "Čekala jsem to trochu rychlejší. Ale jsem ráda, že jsem se nemusela vydat hned v rozběhu," doplnila.

Po bronzovém úspěchu na olympiádě v Londýně v běhu na 400 metrů překážek musí čelit častějším dopingovým kontrolám a před šampionátem v Göteborgu už jich podstoupila pět za poslední měsíc. "Jo, včera ráno taky. Počítala jsem s tím," podotkla. "Kontrolují mě jednou za týden, přitom před olympiádou to bylo dvakrát za půl roku. Už jsem si na to zvykla, jen doufám, že takto kontrolují všechny," prohlásila Hejnová.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy