V šachu

Překážkář Allen se v New Yorku na 4 setiny přiblížil k světovému rekordu

Americký překážkář Devon Allen se na mítinku v New Yorku přiblížil na pouhé čtyři setiny deset let starému světovému rekordu na stodesetimetrové trati. Sedmadvacetiletý sprinter, který se přitom chystá na návrat ke kariéře amerického fotbalisty a v dubnu podepsal smlouvu s týmem NFL Philadelphia Eagles, zvítězil ve třetím nejlepším čase všech dob 12,84. Seriál atletické Gold Tour pokračuje v úterý mítinkem v Turku. Přímý přenos sledujte od 18:00 exkluzivně na programu ČT sport Plus.

Překážkář se smlouvou v NFL Allen atakoval světový rekord

Rychleji dosud zvládli 110 m překážek jen jeho krajané Aries Merritt (12,80) a vloni Grant Holloway (12,81).

Právě úřadující mistr světa a stříbrný olympionik Holloway v neděli utrpěl od Allena porážku, na druhém místě s ním prohrál o 22 setin. "Myslel jsem si, že dnes světový rekord překonám. Tak si budeme muset počkat na další závod," řekl sebevědomě Allen.

"Mám svěží nohy, cítím se dobře a teď můžu začít trénovat na mistrovství USA a světový šampionát a zlepšit se," dodal.

Čtvrtý muž z loňských olympijských her v Tokiu bude na MS usilovat o vylepšení sedmého místa z posledního šampionátu v roce 2019 v Dauhá. Teprve poté chce navázat na studentskou kariéru hráče amerického fotbalu.

Mistr světa Christian Coleman vyhrál stovku a časem 9,92 při třetím startu v sezoně a poprvé od lednového vypršení osmnáctiměsíčního trestu za porušení dopingových pravidel překonal hranici deseti sekund. O tři setiny druhý skončil Jamajčan Ackeem Blake.

Nejrychlejší mezi ženami byla Aleia Hobbsová, jež časem 10,83 porazila o dvě setiny další Američanku Sha'Carri Richardsonovou, která poté ovládla dvoustovku za 22,38. Mužský závod vyhrál mistr světa Noah Lyles a skvělým časem 19,61 se zařadil na druhé místo letošních tabulek za vycházející hvězdu Erriyona Knightona (19,49).

Výsledky atletického mítinku kategorie Continental Tour - Gold v New Yorku:

Muži - 100 m (vítr +1,4 m/s): 1. Coleman 9,92, 200 m (+1,3 m/s): 1. Lyles 19,61, 400 m: 1. Terry 45,70, 800 m: 1. Hoppel 1:45,07, 110 m př. (+1,6 m/s): 1. Allen 12,84, 400 m př.: 1. Hall 48,75, trojskok: 1. Scott (všichni USA) 16,81.

Ženy - 100 m (+1,3 m/s): 1. Hobbsová 10,83, 200 m (+1,7 m/s): 1. Richardsonová 22,38, 400 m: 1. Irbyová 51,38, 800 m: 1. Ajee Wilsonová 2:00,62, 100 m př. (+2,0 m/s): 1. Johnsonová (všechny USA) 12,40, 400 m př.: 1. Woodruffová (Pan.) 54,35, koule: 1. Ramseyová (USA) 18,90.