Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Polsko - Slovensko

Pražský světový rekord je minulostí. Jepchirchirová ho vylepšila na MS v půlmaratonu

Jen něco málo přes měsíc vydržel světový rekord z půlmaratonu z Prahy. Dosavadní držitelka nejrychlejšího výkonu historie Keňanka Peres Jepchirchirová své maximum opět vylepšila, a to na mistrovství světa. Do cíle ryze ženského závodu dorazila v čase 1:05:16 a překonala se o 18 sekund. Mužům vládl devatenáctiletý Uganďan Jacob Kiplimo v rekordu šampionátu 58:49. Jeho slavnější krajan Joshua Cheptegei, který letos překonal na dráze a na silnici celkem tři světové rekordy, skončil v Gdyni čtvrtý.

Keňanka Peres Jepchirchirová po zaběhnutí světového rekordu
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

Na šampionátu v Gdyni se pod hodnotu rekordního času dostaly i stříbrná Němka Melat Yisak Kejetaová, která časem 1:05:18 překonala o více než minutu evropský ryze ženský rekord Nizozemky Lornah Kiplagatové z roku 2007, a bronzová Etiopanka Yalemzerf Yehualawová (1:05:19).

Rychlý čas z příjemného vytrvaleckého počasí a konkurence v Gdyni vytěžila i Moira Stewartová, která se výkonem 1:11:08 přiblížila na sedm sekund českému rekordu Evy Vrabcové Nývltové. Jako nejlepší Češka obsadila 34. místo. Osobní rekordy si vylepšily i padesátá Tereza Hrochová (1:12:13) a šestašedesátá triatlonistka Vendula Frintová (1:13:16).

Je nám líto, video expirovalo.
Peres Jepchirchirová vylepšila na MS v půlmaratonu světový rekord

Závod poznamenalo několik pádů ve vedoucí skupině. Ostrou zatáčku krátce před desátým kilometrem neustála obhájkyně titulu Netasanet Gudetaová z Etiopie, která už ztrátu nestáhla a skončila osmá. V závěrečné čtvrtině trati se poroučely na zem světová rekordmanka Ababel Yeshanehová z Etiopie a keňská obhájkyně stříbra Joyciline Jepkosgeiová, které v tu chvíli udávaly tempo. Ani ony už se nedotáhly a v čele zbyly jen tři závodnice.

Jepchirchirová rozhodla ve finiši 150 metrů před cílem. Překvapením bylo stříbro etiopské rodačky Kejetaové, která reprezentuje Německo teprve od letošního března. Tato osmadvacetiletá závodnice si vylepšila osobní rekord o více než tři minuty.

Pomalý start, pak se začalo mezi muži trhat

Muži na rozdíl od žen začali pomalu a první pětku absolvovaly společně čtyři desítky závodníků. Pak se postupně zrychlovalo a od 15. kilometru se pole hodně roztrhalo. Cheptegei se ještě dokázal z jedenáctého místa dostat prakticky až na čelo, ale po dalším Kiplimově ataku začal znovu ztrácet.

Nezachytil se ani vítěze z Prahy a nejrychlejšího půlmaratonce sezony Kibiwotta Kandieho, který nakonec doběhl druhý (58:54), a předstihl ho i později bronzový Etiopan Amedework Walelegn (59:08). Na medaili Cheptegei ztratil třináct sekund.

Stříbrný medailista z loňského MS v krosu Kiplimo byl v posledních kilometrech nejaktivnější. Účastník zářijové Zlaté tretry v Ostravě díky závěrečnému zrychlení jako první junior v historii pokořil hranici 59 minut a získal pro Ugandu premiérový titul na MS v půlmaratonu.

Mistrovství světa v půlmaratonu v Gdyni:

Ženy: 1. Jepchirchirová (Keňa) 1:05:16 - světový rekord v ryze ženském závodě, 2. Kejetaová (Něm.) 1:05:18 - evropský rekord v ryze ženském závodě, 3. Yehualawová (Et.) 1:05:19, ...34. Stewartová 1:11:08, 50. Hrochová 1:12:13, 66. Frintová 1:13:16, 73. Joglová (všechny ČR) 1:14:30.

Muži: 1. Kiplimo (Uganda) 58:49, 2. Kandie (Keňa) 58:54, 3. Walelegn (Et.) 59:08.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy