Kooperativa NBL 2023/2024

Pražský půlmaraton vyhrál Tsegay, pokus o rekord zhatil vítr

Praha - Pražský půlmaraton vyhrál etiopský běžec Atsedu Tsegay v nejlepším letošním čase a pátém výkonu historie 58:47 minuty. Útok na světový rekord Zersenaye Tadeseho z Eritrey, který má hodnotu 58:23, dnes zhatil vítr. Traťový rekord padl i v závodě žen zásluhou Keňanky Joyce Chepkiruiové, která zvítězila za 1:07:02. Nejlepší z českých vytrvalců Jan Kreisinger obsadil patnácté místo v čase 1:05:42.

Atsedu Tsegay z Etiopie zvítězil v pražském půlmaratonu
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

"Nebýt větru, tak bych světový rekord překonal," uvedl po doběhu dvacetiletý Tsegay, který si vylepšil osobní rekord o téměř dvě a půl minuty. Za rekord závodu a vítězství obdržel dohromady 9 000 eur, dalších 25 000 dostal za čas pod 59 minut. Rychlejší než Tsegay byli v minulosti jen tři běžci.

Rychlejší než Tsegay byli v minulosti jen tři běžci - rekordman Tadese a Keňané Wanjiru (58:33) s Kisoriem (58:46). Loňský pražský výkon Keňana Philemona Kimeliho Lima překonal etiopský mladík o 43 sekund. Druhého Henryho Kiplagata z Keni porazil s velkým náskokem jedné minuty a 14 sekund. Obhájce prvenství Limo doběhl třetí o další dvě sekundy zpět. Tsegay se vzdálil keňským soupeřům po patnáctém kilometru a navzdory větrnému počasí udržel vysoké tempo až do cíle.

Reportáž Ivana Lukáše a Barbory Straňákové

Třiadvacetiletá Chepkiruiová vyhrála před loňskou vítězkou a krajankou Lydií Cheromeiovou, jejíž traťový rekord vylepšila o 31 sekund.

Na světový rekord měl původně v Praze útočit Keňan Leonard Patrick Komon, ale kvůli onemocnění malárií na startu nakonec chyběl.

Češi nesplnili limit na MS

Ani jednomu z českých běžců se nepovedlo splnit limit pro účast na mistrovství světa v půlmaratonu. Kreisinger si na něj brousil zuby, ale nakonec za požadovaným výkonem 1:04:30 zaostal. "Ještě na šestnáctém kilometru jsem to měl pěkně rozběhnuté, ale pak další tři kilometry foukal pořád vítr proti a bylo to hrozně náročné," uvedl závodník AK Kroměříž, jenž absolvoval téměř celou trať sám. Jeho hlavním cílem je květnový Pražský maraton, na kterém se chce kvalifikovat na olympijské hry.

V rámci půlmaratonu, jímž odstartoval seriál Runczech.com, se v ulicích Prahy objevilo rekordních jedenáct tisíc běžců včetně bývalé fotbalové hvězdy Pavla Nedvěda. Držitel Zlatého míče za rok 2003 zvládl trať v čase 1:43:44, přesně o tři minuty rychleji než při své předloňské premiéře.

Letošní závod se obešel bez závažnějších problémů, záchranka ošetřovala jenom tři lidi, jednoho s lehčím zraněním a dva kvůli kolapsu skončili v nemocnici.