Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP v akrobatickém lyžování Finsko (skoky)

Pražský maraton vyhrál Keňan Cherono, Vrabcová-Nývltová splnila limit pro Rio

Praha - Pražský maraton vyhrál keňský běžec Lawrence Cherono, který v neoficiálním čase 2:07:24 hodiny porazil o 50 sekund obhájce vítězství Felixe Kandieho. Třetí byl při svém maratonském debutu další Keňan Solomon Kirwa Yego. Poprvé v životě absolvovala trať o délce 42,195 km také Eva Vrabcová-Nývltová a hned z toho byl vynikající výsledný čas 2:30:11, znamenající splnění limitu pro olympiádu v Riu. Vrabcová-Nývltová doběhla mezi ženami šestá, prvenství získala Keňanka Lucy Karimiová za 2:24:46.

Lawrence Cherono
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Olympijský limit má hodnotu 2:35:00 a Vrabcová-Nývltová běžela od začátku rychleji, než plánovala. Využila pomoc vodiče Roberta Míče, který jí až do 25. kilometru pomáhal držet tempo. "Běželo se mi fantasticky do 25. kilometru, pak foukalo proti, stálo to síly a myslela jsem, že to nezvládnu, ale měla jsem od začátku rezervu," uvedla třicetiletá závodnice.

Běžkyně na lyžích Vrabcová-Nývltová, jež se letos rozhodla soustředit na atletiku, dokonce jednu chvíli útočila na český rekord, který drží od roku 1995 časem 2:27:00 Alena Peterková. Mezi 25. a 35. kilometrem ale zpomalila i vinou protivětru. "Věřila jsem ale svému tělu a nezklamalo mě. Pak se to otočilo po větru a bylo to až do konce dobré," dodala.

Vrabcová-Nývltová se jako pátý český sportovec zúčastní letních i zimních olympijských her. Letní premiéra čeká v Riu i trojnásobnou olympijskou vítězku v rychlobruslení Martinu Sáblíkovou, která pojede cyklistickou časovku. V minulosti na letních i zimních hrách startovali Kateřina Neumannová, Kateřina Nash (běh na lyžích a horská kola) a Roman Hrabaň (desetiboj a boby).

Reprezentanti Keni ovládli stupně vítězů v obou kategoriích

Mezi muži se vedoucí skupina roztrhala po třicátém kilometru, kdy se z ní oddělili pozdější medailisté. Cherono rozhodl o svém vítězství drtivým nástupem na 39. kilometru a v cíli se radoval i z nového osobního rekordu, který si vylepšil o více než dvě minuty. "Šlo to dobře, je tady rychlá trať a z osobního rekordu mám samozřejmě radost," prohlásil Cherono, jehož nejlepší čas byl dosud 2:09:39.

Nejlepší český vytrvalec Jiří Homoláč závod nedokončil. Největší adept na olympijský limit před třicátým kilometrem vzdal. Ze závodu odstoupil i Jan Kreisinger. Pro domácí titul si doběhl Petr Pechek.

"Foukal vítr, to bylo špatné. Už na pětce jsem na potřebný čas ztrácel dvacet sekund," řekl Homoláč. "Nemělo to cenu, rozhodl jsem se pošetřit síly na mistrovství Evropy," řekl k červencovému startu v půlmaratonu v Amsterodamu. "Nevyšlo mi to ani před třemi týdny v Hamburku, tak snad jsem dnes udělal dobře," uvedl Homoláč.

Je nám líto, video expirovalo.
Emil Zátopek stál u vzniku Pražského maratonu
Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy