Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Praha bude opět plná vytrvalců. Na Grand Prix přijel i světový rekordman

Praha - Vyprodáno hlásí organizátoři pražského závodu Mattoni Grand Prix, který se poběží v sobotu večer pod umělým osvětlením. V centru metropole se objeví 6 000 běžců z 56 zemí. Hlavním závodem je běh na 10 kilometrů, poloviční délku má závod žen. Největší hvězdou bude světový rekordman v maratonu Patrick Makau z Keni.

Patrick Makau
zdroj: ČT24

Makau má ze všech startujících nejlepší přihlášený čas, který je o sedm sekund rychlejší než rekord trati. Jeho soupeři budou zejména krajané Boniface Kirui, Henry Kiplagat či Kiprop Limo, mladší bratr traťového rekordmana.

"Tahle trať není moje hlavní, ale určitě je důležitou součástí mé přípravy na maraton ve Frankfurtu," řekl Makau. "Chci zlepšit rychlost v průběhu závodu, takže tohle je ideální trénink. Jsem rád, že jsem se vrátil do České republiky, mám tady několik přátel," uvedl při své druhé návštěvě Prahy.

Je nám líto, video expirovalo.
Keňan Makau je v Praze

Makau věří, že se mu někdy v budoucnu podaří překonat vlastní světový rekord v maratonu, který vytvořil loni v Berlíně časem 2:03:38. "Ale to se musí všechno sejít. Uvidíme," prohlásil. Ve spolupráci s dalšími keňskými vytrvalci chce v Praze atakovat traťový rekord. "Budu se snažit držet dané tempo, ale nemůžu slíbit, že budu rychlejší," uvedl.

Favoritkami ženského závodu jsou Polky Karolina Jarzynská a Agnieszka Cioleková či Britka Katrina Wootonová.

Traťový rekord na desítce drží Keňan Philemon Limo loňským časem 27:34 minuty. Mezi ženami byla dosud nejrychlejší Maďarka Aniko Kalóvicsová, která před deseti lety předvedla výkon 15:30 minuty.

Běh na 5 km odstartuje na Staroměstském náměstí v 19:00, dvojnásobná trať o hodinu a půl později. Na odměnách je připraveno celkem 8 000 eur, asi 200 000 korun. Vítěz dostane 1 600 eur, nejrychlejší žena bude bohatší o 1 000 eur, asi 25 000 korun. Traťový rekord je ohodnocen částkou 2 000 eur mezi muži a poloviční částkou pro ženy.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy