Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Powell zaběhl v Oslu stovku za 9,72, Frydrych skončil druhý

Oslo - Jamajský sprinter Asafa Powell prokázal, že má v letošní sezoně skvělou formu a že se ho krajan Usain Bolt musí obávat. Na dnešním mítinku Diamantové ligy v Oslu prolétl stometrový sprint za 9,72 sekundy, což je o jedenáct setin lepší čas než jeho výkon roku ze Zlaté tretry v Ostravě. O zlepšení v tabulkách ho připravila jen o jednu desetinu nepovolená podpora větru v zádech 2,1 m/s. V absolutní světové špičce se zřejmě definitivně usadil oštěpař Petr Frydrych. Svěřenec světového rekordmana Jana Železného a druhý muž letošních tabulek hodil v páté sérii 85,33 metru a prohrál jen s olympijským vítězem Andreasem Thorkildsenem z Norska, který byl o 69 centimetrů lepší.

 

Frydrych letos hodil potřetí za 85 metrů. "Ale technicky se mi dnes moc nedařilo, hody byly nízké," řekl Frydrych. Druhého místa si považoval, i když prý mohl vyhrát. "Chtěl jsem najít energii na poslední pokus, ale nešlo to. Pozitivní je, že jsem se každým hodem zlepšoval," prohlásil a ocenil výkon vítěze. "Ukázal, kdo je tady zatím pánem," pochválil Thorkildsena.

O skvělý výkon se postaral David Rudisha z Keni, jež se nechal vyhecovat svým soupeřem Abubakerem Kakim ze Súdánu a výsledkem byl senzační čas roku 1:42,04 minuty. Jen o tři setiny zaostal za svým osobním rekordem, s nímž figuruje na čtvrtém místě historických tabulek. Nejlepší výkon sezony má také keňská steeplařka Chemos Milcah Cheiywaová časem 9:12,66 a mílař Asbel Kiprop. Poprvé v sezoně skočila přes dva metry Chorvatka Blanka Vlašičová a porazila na pokusy Chaunte Howardovou-Loweovou z USA.

Bývalá dálkařka a vícebojařka Denisa Rosolová nenavázala na svůj senzační výkon z Ostravy a v závodu na 400 metrů obsadila sedmou pozici v čase 51,62 sekundy. Na Zlaté tretře byla o 77 setin rychlejší. "Začala jsem moc pomalu," vyčítala si po doběhu. Po svém prvním velkém závodu na čtyřstovce v kariéře si cenila hlavně zkušenosti. "Nevadí, před Zlatou tretrou bych tenhle výkon brala," prohlásila s tím, že ji trochu zaskočil protivítr v první polovině trati. "Na konci jsem měla ještě dost sil."

Tyčkař Michal Balner skončil čtvrtý ve vyrovnaném nejlepším letošním výkonu 560 cm. "Musím být spokojený, protože čtvrté místo se počítá, ale vím, že jsem mohl skočit ještě víc," prohlásil Balner, který 570 cm shazoval jen těsně. Byl to jeho třetí závod v sezoně. "Takže snad to bude v dalších startech ještě lepší," uvedl tyčkař, kterého čeká v neděli extraliga na Strahově.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy