Následuje
Branky, body, vteřiny

Powell zaběhl v Lausanne nejrychlejší stovku sezony

Lausanne - Jamajský sprinter Asafa Powell je po zranění definitivně zpátky ve formě. V dnešním sedmém dílu Diamantové ligy v Lausanne vyhrál závod na 100 metrů a navíc vytvořil nejlepší výkon sezony 9,78 sekundy. Na mítinku se představili také dva čeští oštěpaři Vítězslav Veselý a Petr Frydrych, na stupně vítězů se však neprosadili. Powell se na začátku června, nedlouho před domácím šampionátem, zranil na mítinku v Rabatu a musel se dát do pořádku, aby se vůbec kvalifikoval při vypjaté jamajské nominaci na mistrovství světa v Tegu.

V Kingstonu nakonec vyhrál za 9,90 sekundy. Dnes jen o šest setin zaostal za svým osobním maximem a z čela letošních tabulek vymazal o setinu výkon Američana Tysona Gaye. Druhý v závodu za metrové podpory větru skončil v osobním rekordu Powellův krajan Michael Frater, třetí byl ve vyrovnaném národním rekordu Francouz Christophe Lemaitre. Pod deset sekund se dostalo pět sprinterů.

Veselý hodil ve skvěle obsazené soutěži 82,03 metru a byl čtvrtý, Frydrych skončil pátý výkonem 78,94 metru. Zvítězil Nor Andreas Thorkildsen díky hodu do vzdálenosti 88,18 metru. Veselý nejdál hodil ve čtvrté sérii a na metr a půl se přiblížil letošnímu nejlepšímu výkonu z mítinku v Dauhá. Frydrychovi rozhodčí změřili hod jen v první sérii, pak už svěřenec Jana Železného neměl platný pokus a přišel o dělené první místo ve své disciplíně v hodnocení Diamantové ligy.Do čela se posunul dvojnásobný olympijský vítěz Thorkildsen, který poslal oštěp nejdál hned v prvním pokusu. Jen o tři centimetry zaostal za nejlepším letošním světovým výkonem Lotyše Vadimse Vasilevskise, který skončil poslední hodem dlouhým 76,27. Druhý byl díky svému nejlepšímu letošnímu výkonu Rus Sergej Makarov (87,12), třetí místo obsadil Němec Matthias De Zordo (83,65).

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy