Následuje
SP Německo

Podezřelé výsledky krevních testů prý měli i čeští atleti

Praha - Podezřelé výsledky krevních testů měli údajně také čeští atleti. Podle britského deníku Daily Mail vykázalo abnormální hodnotu sedm procent jejich vzorků v letech 2001 až 2012. Zatím ale není jasné, kolik českých sportovců bylo ve skutečnosti ve zkoumaném souboru z daného období testováno. Další data nejsou k dispozici.

400 m překážek
zdroj: ČTK autor: Slávek Růta

Jde o součást záznamů z databáze Mezinárodní atletické federace (IAAF), k nimž získaly přístup německá televizní stanice ARD a britský list Sunday Times. Podle nich měla třetina medailistů z olympijských her a mistrovství světa v letech 2001 až 2012 v bězích na 800 metrů a delších a ve vícebojích podezřelé výsledky. Žádný z nich o medaili nepřišel. Investigativní novináři prošli celkem 12 tisíc krevních testů od 5000 závodníků z databáze mezinárodní federace IAAF. Podezřelé výsledky mělo 146 medailistů, včetně držitelů 55 zlatých medailí ze středních a dlouhých tratí.

"V tuto chvíli těžko říct, v čem jsou výsledky abnormální. Můžete měsíc trénovat ve vysokohorském prostředí a parametry krevního obrazu se mohou posunout. To vše je nutné vzít do úvahy," řekl Jan Chlumský, vedoucí úseku dopingových kontrol a monitoringu Antidopingového výboru. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval zveřejnění záznamů odsoudil. "Vidím za tím především senzacechtivost. Vyvozovat závěry na základě vynesených dílčích výsledků krevních testů je velmi neseriózní," uvedl Kejval. "Může to souviset pochopitelně i s volbami nového předsedy IAAF, které jsou za tři týdny," dodal.

Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu:

Libor Varhaník"Jsme konfrontovaní s mediální realitou. Český atletický svaz nemá v současné době ze strany IIAF žádné oficiální zprávy, ke kterým bychom se mohli v souvislosti s probíhajícími informacemi v médiích relevantně vyjádřit."

Jde o přerozdělování medailí, soudí šéf IAAF

Nejvíce testů s abnormálními hodnotami (30 procent) údajně odevzdali ruští atleti, podezřelí sportovci získali v tomto období 80 procent ruských medailí. Následuje Ukrajina s 28 procenty abnormálních testů a Turecko (27 procent). "Existuje spousta otázek, které musí být položeny, pokud nebudou následovat žádné kroky, především s ohledem na výsledky po roce 2009," uvedl Robin Parisotto, jeden z australských odborníků, kteří výsledky testů procházeli.

Hodnoty 21 sportovců byly podle něho tak vysoké, že bezprostředně ohrožovaly zdraví a život atletů. Nejvyšší počet podezřelých medailistů se objevil při mistrovství světa v Helsinkách v roce 2005 (21 medailí), o dva roky později v Ósace jich bylo o jednu méně. Na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 bylo údajně deset medailistů s abnormálními hodnotami. Z disciplín jsou nejproblematičtější výsledky kontrol závodníků na 1500 metrů (29 medailí) a chodců na 20 km (28 medailí).

Šéf IAAF Lamine Diack vidí za rozpoutáním aféry cílenou kampaň, jejíž snahou je přerozdělování medailí z minulosti. "To je možné, pokud díky nové technologii dokážeme, že někdo dopoval. Jinak je to vtip. Pouhé tři týdny před mistrovstvím světa, někdo za tím stojí," prohlásil Diack v Kuala Lumpuru na zasedání Mezinárodního olympijského výboru. "Odpovíme na všechny otázky. Ale jen proto, že měl někdo podezřelé hodnoty, neznamená to, že dopoval. Když někdo říká, že by se měly přerozdělit medaile z let 2001 až 2012, je to fraška," uvedl předseda atletické federace, kterou vede od roku 1999.

Zdroj
ČTK, Daily Mail, ARD, Sunday Times, Lidové noviny, ČT sport

Hlavní zprávy