Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Oštěpař Frydrych v New Yorku nestačil pouze na Thorkildsena

New York – Pouze olympijský vítěz Andrea Thorkildsen dokázal porazit českého reprezentanta v hodu oštěpem Petra Frydrycha na mítinku Diamantové ligy v New Yorku. Na norského favorita nestačil svěřenec Jana Železného už v Šanghaji, kde disciplína nebyla zařazena do celoročního seriálu, a v Oslu. I v sobotu v New Yorku Frydrych přehodil 85 metrů, tentokrát o čtyři centimetry, a Thorkildsen jej porazil výkonem 87,02. Oba nejlepší oštěpaři soutěže však závod nedokončili. Frydrych absolvoval jen tři pokusy, Seveřan dokonce pouze dva. Medailové umístění vybojovala v New Yorku i diskařka Věra Cechlová, jež skončila třetí. Za výkon 60,71 metru získala při svém druhém startu v elitním seriálu premiérový bod.

Cechlová podruhé v sezoně přehodila hranici 60 metrů. Kdyby ale zopakovala nedělní výkon z domácí extraligy (63,40), slavila by v zámoří vítězství. Z toho se radovala Chorvatka Sandra Perkovičová, vedle Cechlové jediná neamerická závodnice ve startovním poli, které k triumfu stačil hod dlouhý 61,96 metru. Druhá skončila domácí Aretha Thurmondová (61,19).

Naopak už podruhé těsně pod stupni vítězů zůstal výškař Jaroslav Bába, kterému k medaili nestačil ani jeho nejlepší letošní výkon 227 centimetrů. Nedařilo se tyčkaři Michalu Balnerovi a skokem přes 540 cm skončil sedmý.Bába stejně jako v Šanghaji skončil čtvrtý, ale tentokrát jen kvůli horšímu zápisu, protože 227 přeskočil napodruhé, zatímco Brit Samson Oni na první pokus. Vítězný Švéd Linus Thörnblad a domácí Jesse Williams překonali 230 cm. Bába tuto výšku třikrát shodil, a tak stále nemá limit Českého atletického svazu pro start na mistrovství Evropy (228).

O nejlepší výkon mítinku se postaral francouzský trojskokan Teddy Tamgho, kterého dva centimetry dělily od toho, aby se stal třetím mužem s osmnáctimetrovým výkonem. Halový mistr světa, který v úterý oslaví teprve 21. narozeniny, se nejdelším trojskokem za posledních dvanáct let zařadil v historických tabulkách za světového rekordmana Jonathana Edwardse z Británie (18,29) a Američana Kennyho Harrisona (18,09).

Na dvoustovce se zaskvěla jamajská olympijská vítězka Veronica Campbellová-Brownová časem 21,98. Jako první letos prolomila hranici 22 sekund, přičemž v loňské sezoně to jako jediná dokázala její americká soupeřka Allyson Felixová, která v New Yorku skončila druhá za 22,02. Nejrychlejší patnáctistovku roku zaběhla Keňanka Nancy Langatová (4:01,60) a do čela tabulek se probojovala na stovce překážek Američanka Lolo Jonesová časem 12,55.

Hlavní zprávy