Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL moment dne

Olympijská vítězka Špotáková přerušuje kariéru, čeká potomka

Praha - Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková oznámila přerušení kariéry kvůli těhotenství. Potomek se jí má narodit začátkem příštího léta a k závodění se chce světová rekordmanka vrátit v sezoně 2014. Oznámila to dnes na mimořádném setkání s novináři, kterého se zúčastnil i atletčin přítel Lukáš Novotný.

Barbora Špotáková
zdroj: Gettyimages Editorial

Jednatřicetiletá Špotáková měla o svých dlouhodobých plánech jasno už dřív. Už před několika lety poprvé vyslovila myšlenku, že by ráda v Londýně obhájila olympijské vítězství, pak založila rodinu a začala stavět dům s přítelem Lukášem. Po letošním druhém olympijském triumfu tento úmysl potvrdila a od té doby čelila stále častějším dotazům na svou budoucnost. "Přáli jsme si to, nechali jsme tomu volný průběh a zadařilo se to," řekla dnes.

I přes těhotenství zůstane její podzimní program stejný jako v minulých letech. Ani po olympiádě nepřestala úplně sportovat, chystá se na dovolenou v maďarských lázních a v teple Kanárských ostrovů, bude běhat v pražské Hvězdě, čeká ji soustředění ve Špindlerově Mlýně a pak opět na Kanárských ostrovech.

A na závěr přijde na řadu prosincové vyhlášení Sportovce roku, jehož je také jednou z favoritek. Až potom prý začne odpočívat. "Doktor mi řekl, že můžu stále sportovat, jsem pořád v práci," řekla Špotáková. "Je ale jasné, že o tom tréninkovém programu se budu dohadovat s doktory i trenérem," pokračovala svěřenkyně Jana Železného.

"Časově to docela zapadá, ani jsme nečekali, že by se tak rychle zadařilo. Jsme samozřejmě moc rádi, všechno probíhá dobře, takže se těšíme. Na zařizování bude dost času po novém roce, zatím si užívám, že ještě můžu sportovat, na soustředění ve Špindlu to bude pro mě hlavně psychický odpočinek, v tomto stavu si to budu užívat. Krásně se to sešlo, ta doba na těhotenství je opravdu ideální. Nebojím se, že bych tu chuť do sportování pak neměla."

A věří, že se jednou vrátí na původní výkonnostní úroveň. "Ale budu muset zamakat," uznala.V příští sezoně přijde dvojnásobná vítězka Diamantové ligy o mistrovství světa v Moskvě, kde měla obhajovat stříbrnou medaili a útočit na čtvrtou medaili ze světového šampionátu v řadě. Medaile z vrcholných akcí oštěpařka vozí už sedm let. Vrátit se chce v sezoně 2014, kdy se v Curychu uskuteční mistrovství Evropy, které ještě nevyhrála.

Z roku 2006 má stříbro, ze sezony 2010 bronz a letošní ME v Helsinkách kvůli olympiádě vynechala. Kariéru by ráda završila na olympijských hrách v Riu 2016, kde jí bude pětatřicet let.

Je nám líto, video expirovalo.
Špotáková přerušuje kariéru
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy