Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
STRABAG Cup 2020 Zadov

Olympijská vítězka Rollinsová porušila antidopingová pravidla a má roční stopku

Colorado Springs (USA) - Olympijská vítězka v běhu na 100 metrů překážek Američanka Brianna Rollinsová dostala roční zákaz startů za porušení antidopingových pravidel o hlášení pobytu.

Překážkářka Brianna Rollinsová
zdroj: ČTK/AP

Pětadvacetiletá atletka nebyla v minulém roce k dispozici ke třem mimosoutěžním kontrolám - jedné v dubnu a dvěma v září poté, co získala zlatou medaili v Riu de Janeiro a absolvovala různé akce, včetně oslavy ve svém rodném městě na Floridě a návštěvy Bílého domu. Jinak loni podle listu USA Today podstoupila osm mimosoutěžních odběrů a dalších osm při závodech a všechny s negativním výsledkem.

Trest Rollinsové vyprší 19. prosince letošního roku. Loni právě v předvánoční době ji o jejím pochybení informovala americká antidopingová agentura USADA, která ve čtvrtek vynesla trest. Distanc zabrání mistryni světa z roku 2013 usilovat o další úspěch na srpnovém světovém šampionátu v Londýně.

"Přijímám plnou zodpovědnost za chyby, které vedly k zastavení činnosti. Jsem zklamaná, že přijdu o nadcházející sezonu kvůli svým zmatkům ohledně toho, jak systém hlášení pobytu funguje," uvedla v prohlášení Rollinsová. "Je to velmi nepříjemná zkušenost, ale vidím, že k pochybení došlo. Pochopení toho zabrání podobným problémům v budoucnosti. Přijmu trest a budu pracovat na tom, abych se příští rok vrátila," dodala překážkářka, která loni v Riu zvítězila před krajankami Niou Aliovou a Kristi Castlinovou.

Po slyšení před americkou arbitráží dostala Rollinsová minimální možný trest. Arbitráž konstatovala, že nic nenasvědčuje tomu, že by se atletka snažila dopingovým kontrolám vyhnout.

"Je to obtížný případ, protože jde o uložení vážného trestu skvělé sportovkyni, která nebyla obviněna ani podezřelá z užívání zakázaných látek. Neexistuje žádný důkaz o vyhýbání se kontrolám, maskování dopingu nebo užívání zakázaných látek," uvedla arbitráž v prohlášení.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy