MČR v půlmaratonu

Odložilův memoriál vyšel Hejnové i Vadlejchovi s Juškou. Do závodů se vrátil Holuša

Na Odložilově memoriálu se vrátil do závodů Jakub Holuša, první start po zranění kyčle se mu však nepovedl a doběhl dvanáctý s časem 3:42. Na překážkách zvítězila a limit pro letošní MS překonala Zuzana Hejnová (55,02). Diváci na pražské Julisce viděli také oštěpařský souboj, který vyhrál hodem dlouhým 85,75 m Jakub Vadlejch. Prvenství slaví také dálkař Radek Juška (780 cm).

Filip Sasínek a Jakub Holuša
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Opavský rodák Holuša doufal před startem ve výkon okolo 3:37, na Julisce však nepředvedl své obvyklé závěrečné zrychlení a doběhl dvanáctý (3:42:33). Český minisouboj vyhrál Jan Friš, který skončil o místo před Holušou (3:41:56). Filip Sasínek závod nedokončil, vyhrál Keňan Hillary Ngetich časem 3:37:70.

Na rozdíl od Holuši mohla být Hejnová navýsost spokojená, neboť splnila svůj hlavní cíl: kvalifikovat se na letošní světový šampionát, který uspořádá katarské Dauhá. České hvězdě se to díky času 55,02 podařilo, a navíc na Julisce oslavila i jasné vítězství, když druhou Sage Watsonovou porazila o více než sedm desetin.

"Za ten čas jsem moc ráda. Říkala jsem, že když poběžím pod 56, budu spokojená, takže super," řekla Hejnová. "Takový start do sezony jsem už dlouho neměla. A z čeho mám největší radost – jsem zdravá, běží mi to až do konce. Jediné, co mi dneska trochu chybělo, byla soupeřka v konci, abych stlačila čas pod 55 sekund," prohlásila česká rekordmanka.

Vadlejch posunul hodnotu nejlepšího letošního českého výkonu a vyhrál Odložilův memoriál potřetí v řadě. Třetí skončil Vítězslav Veselý, který nepřekonal limit pro MS (82,85 m). Na druhé příčce se umístil koulař Tomáš Staněk, svým pokusem (21,19 m) zaostal o 10 centimetrů za Joem Kovacsem. Druhé místo zbylo v tyčkařském sektoru na Jana Kudličku (545 cm). Z vítězství se raduje dálkař Radek Juška, který posledním pokusem skočil 780 cm.