Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej v 10 minutách

Obhájce Maslák do semifinále HMS v atletice nepostoupil, Šorm v rozběhu dominoval

Netradičně po čtyřleté pauze začalo v Bělehradě halové mistrovství světa. V soutěžích úvodního dne už se představil trojnásobný světový šampion na 400 metrů Pavel Maslák, který v rozběhu obsadil čtvrté místo a semifinále bude bez něj. Dařilo se naopak jeho nástupci Patriku Šormovi, jenž postoupil suverénně z první pozice. Mezi ženami po sporném průběhu neuspěla Lada Vondrová. Přímý přenos odpoledního programu sledujte od 17:20 na ČT sport a webu ctsport.cz.

Maslák sice obhajoval titul, ale vzhledem k aktuální výkonnosti zdaleka neměl takové ambice. Spokojený by byl s postupem do semifinále, ale i k tomu měl daleko. V první fázi totiž porazil jen jednoho z přímých soupeřů a zaostal o více než šest desetin za svým sezonním maximem.

Časem 47,31 sekundy nakonec obsadil osmnáctou příčku, od semifinálové dvanáctky ho dělila více než půlvteřina. "Myslím, že jsem do toho dal všechno. Prostě to tam nebylo," řekl po rozběhu České televizi.

Republikový šampion Šorm si naopak počínal suverénně. Seběhl k mantinelu jako první, což bylo zásadní. "To je vždy nejdůležitější a to se mi povedlo," pochvaloval si. Vedoucí pozici následně udržel. "Vítězství vždy potěší a je to důležité do semifinále, kde se může stát cokoliv," doplnil.

Celkově ho čas 46,49 zařadil na šesté místo. Nejlepší výkon předvedl Belgičan Julien Watrin (45,88).

Kontroverzní rozběh Vondrové

Čtvrtkařka Vondrová přišla o účast v semifinále poté, co byla původní diskvalifikace Jessie Knightové po britském protestu zrušena.

Česká atletka měla při seběhu s Britkou, která pak vyšlápla dovnitř mimo dráhu, kolizi. "Já jsem se před ni chtěla natlačit. Myslela jsem si, že mě pustí, ale zůstala stát a pak už to bylo k ničemu," popsala Vondrová.

Ve finiši na Knightovou útočila, ale stejně jako na loňském halovém mistrovství Evropy o setinu prohrála souboj o přímý postup. "Myslela jsem, že tam jsem, ale zase ta setina," dodala smutně. Čas 52,94 na semifinále nestačil, ale následně přišla diskvalifikace britské běžkyně a postup. Poté však jury vyhověla protestu a česká běžkyně o místo v semifinále znovu přišla. Toto rozhodnutí už bylo definitivní.

S jistotou je vyřazena druhá česká čtvrtkařka Tereza Petržilková. Výkon 53,05 byl její druhou nejlepší halovou čtvrtkou v životě, ale za osobním rekordem z národního šampionátu o 41 setin zaostala a zařadila se na 20. místo. Nejrychlejší v jejím běhu i absolutně byla nizozemská spolufavoritka Femke Bolová (51,48).

V obtížném klíči osmistovky, kdy ze čtyř rozběhů postupovali vždy jen dva nejrychlejší přímo do finále, se neprosadil Filip Šnejdr. V prvním rozběhu skončil čtvrtý za 1:49,29 a obsadil šestnáctou příčku.

Kubíčková debutovala, Skřivanová zahájila pětiboj

V závodu na 60 metrů se představila osmnáctiletá Eva Kubíčková. Dobře trefila start, ale pak se propadala a v posledním rozběhu obsadila sedmou příčku. Časem 7,38 zaostala o osm setin za svým juniorským českým rekordem, kterým se z národního šampionátu do Bělehradu kvalifikovala. Celkově byla klasifikovaná na 36. místě. Nejrychlejší čas rozběhů 7,03 sekundy předvedla Američanka Mikiah Briscová.

První vystoupení už má v srbské metropoli za sebou také Dorota Skřivanová, která je po třech disciplínách pětiboje sedmá. Ve vedení je před večerním vyvrcholením soutěže úřadující halová vicemistryně Evropy Noor Vidtsová z Belgie.

Skřivanová se nejprve při debutu v reprezentačním dresu na překážkách výkonem 8,47 sekundy přiblížila na pět setin osobnímu rekordu. Jen o dvě setiny zaostala za obhájkyní titulu Katarinou Johnsonovou-Thompsonovou, jež závodí poprvé od zranění lýtka na loňských olympijských hrách a začala rozpačitě.

Ve výšce se třiadvacetiletá Češka napotřetí zachraňovala na 174 centimetrech, ale poté napodruhé překonala 177, a dokonce napoprvé laťku ve výšce osobního maxima 180 centimetrů.

V kouli na rozdíl od životního závodu na MČR nepřekonala třináctimetrovou hranici. Za 12,90 metru byla v této disciplíně osmá a průběžný součet posunula na 2723 bodů. Polepšila si na sedmou příčku, o niž se dělí s Francouzkou Léonie Camboursovou.

Sedmiboji kraluje po třech disciplínách Damian Warner. Kanadský vícebojař vyhrál první dvě disciplíny. Na šedesátce si vylepšil osobní rekord na 6,68 sekundy, v dálce o pět centimetrů překonal osmimetrovou hranici. V kouli se výkonem 14,89 zařadil na čtvrté místo. Celkem zatím získal 2855 bodů a vede o 58 bodů před Švýcarem Simonem Ehammerem.

Pro první zlato si doskočil Martínez 

Trojskok, první finálovou disciplínu v Bělehradě, ovládl Lázaro Martínez. Kubánský reprezentant zvítězil díky prvnímu pokusu, který měřil 17,64 metru a je v čele letošních světových tabulek.

Další kubánský rodák Pedro Pablo Picardo, jenž reprezentuje Portugalsko, vylepšil halový národní rekord na 17,46 metru a po loňském olympijském zlatu získal tentokrát stříbro. Třetí skončil Američan Donald Scott (17,21), který o dva centimetry předčil slavnějšího krajana Willa Claye a ve třiceti letech získal první velkou medaili.

V první soutěžní den šampionátu se bude ještě rozdělovat pět sad medailí. Ve večerním bloku vyvrcholí pětiboj, na programu jsou také finále koulařek, dálkařů a v bězích na 3000 metrů mužů a 60 metrů žen.

Halové mistrovství světa v atletice v Bělehradě:

Finále:
Muži: Trojskok:

1. Martínez (Kuba) 17,64, 2. Pichardo (Portug.) 17,46, 3. Scott (USA) 17,21.
Sedmiboj (po třech disciplínách):
1. Warner (Kan.) 2855 b. (60 m: 6,68 - dálka: 805 - koule: 14,89), 2. Ehammer (Švýc.) 2797, 3. Moloney (Austr.) 2729.
Ženy: Pětiboj (po třech disciplínách):
1. Vidtsová (Belg.) 2907 (60 m př.: 8,15 - výška: 183 - koule: 14,03), 2. Suleková (Pol.) 2895, 3. Hawkinsová (USA) 2886, ...7. mj. Skřivanová 2723 (8,42 - 180 - 12,90).

Rozběhy:
Muži: 400 m:
1. Watrin (Belg.) 45,88, ...6. Šorm 46,49 - postoupil do semifinále, 18. Maslák (oba ČR) 47,31 - nepostoupil do semifinále.
800 m:
1. Harris (USA) 1:47,00, ...16. Šnejdr (ČR) 1:49,29 - nepostoupil do finále.
Ženy:
60 m:
1. Briscová (USA) 7,03, ...36. Kubíčková (ČR) 7,38 - nepostoupila do semifinále.
400 m:
1. Bolová (Niz.) 51,48, ... 17. Vondrová 52,94, 20. Petržilková (obě ČR) 53,05 - nepostoupily do semifinále.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články