Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
RC Sparta Praha - RC Tatra Smíchov

Nová pravidla pro uznání rekordů? IAAF obdrží revoluční návrh

Lausanne (Švýcarsko) – Evropská atletická asociace přichází s myšlenkou vymazání rekordů, nad nimiž spočívá dopingové podezření. Její zvláštní pracovní skupina stanovila nová pravidla nutná k jejich uznání, která by mohla vést k zrušení některých stávajících evropských či světových maxim. Své návrhy předá také atletické federaci IAAF.

Prezident IAAF Sebastian Coe
zdroj: Reuters

"Navrhujeme revoluční věc. Nejen proto, že mnoho evropských a světových rekordů bude muset být nahrazeno, ale také proto, že měníme koncept rekordů a chceme zvýšit standardy jejich uznání," uvedl na zasedání rady evropské asociace její prezident Svein Arne Hansen.

Evropská asociace se rozhodla přezkoumat hodnověrnost rekordů v lednu. Podezření padá především na výkony sportovců z tehdejšího východního bloku z 80. let minulého století.

Některé ženské výkony z té doby jsou stále platnými světovými rekordy, mezi nimi i čas Jarmily Kratochvílové 1:53,28 na 800 metrů z roku 1983 či Marity Kochové z NDR 47,60 na 400 m z roku 1985.

Jarmila Kratochvílová a Taťána Kocembová
zdroj: ČTK/LEHTIKUVA autor: Juha Jormanainen

Čeští sportovci drží sedm evropských rekordů, čtyři pod otevřeným nebem a tři halové. V historických tabulkách figurují nejvýše oštěpaři Jan Železný a Barbora Špotáková, Roman Šebrle, který vede pořadí v desetiboji i halovém sedmiboji, a koulařka Helena Fibingerová. Kratochvílová je evropskou rekordmankou i na 400 metrů v hale.

Sedmičlenná komise pod vedením Ira Pierce O'Callaghana stanovila tři hlavní podmínky k tomu, aby mohly být rekordy uznány.

Výkony musejí být dosaženy na schválených mezinárodních soutěžích, kde je zajištěna vysoká úroveň rozhodování a technického vybavení. Dále se atlet musí před dosažením výsledku podrobit určitému množství dopingových kontrol a jeho "rekordní" vzorek bude uchováván 10 let pro případné opětovné testování.

Komise navíc navrhla, aby byl sportovci rekord odebrán v případě pozdějšího dopingového provinění, i když to nemuselo přímo ovlivnit jeho rekordní výkon.

Tato doporučení předloží evropská asociace na srpnovém zasedání rady IAAF. "Budu je přesvědčovat, aby tyto návrhy přijali," uvedl Hansen, jenž má zastánce i v šéfovi světové atletiky Sebastianu Coeovi.

"Líbí se mi to, protože to podtrhuje, že jsme zavedli kontrolní systémy a technologie, které jsou pevnější a jistější než před patnácti nebo i deseti lety," uvedl prezident IAAF Coe.

Plány na změny rekordních tabulek musejí schválit všechny kontinentální federace. "Budou atleti, aktuální rekordmani, kteří budou mít pocit, že historie, kterou budeme nově kalibrovat, jim něco bere. Ale myslím, že je to krok správným směrem, a pokud bude dobře organizován a strukturován, máme dobrou možnost získat v této oblasti zpět svou důvěryhodnost," řekl Coe.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy