MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Neuvěřitelný Kipchoge zaběhl na Berlínském maratonu nejlepší čas všech dob

Keňský vytrvalec Eliud Kipchoge vyhrál Berlínský maraton ve výrazně vylepšeném světovém rekordu 2:01:39. Třiatřicetiletý olympijský vítěz překonal o 1:18 minuty dosavadní historické maximum krajana Dennise Kimetta, jenž ho zaběhl v roce 2014 také na rychlé trati v německé metropoli.

Eliud Kipchoge
zdroj: ČTK/AP

"Byl jsem perfektně připravený, prostě jsem běžel. A teď jsem nesmírně vděčný a šťastný," uvedl Kipchoge. Na stupních vítězů ho doplnili další Keňané Amos Kipruto (2:06:23) a bývalý světový rekordman Wilson Kipsang (2:06:48). Závod žen vyhrála jejich krajanka Gladys Cheronová v traťovém rekordu 2:18:11.

Za slunného a teplého počasí Kipchoge dosáhl na jeden z posledních velkých úspěchů, který mu v bohaté sbírce chyběl. Vedle maratonského zlata z OH v Riu de Janeiro už v minulosti získal titul mistra světa v běhu na 5000 m a vyhrál velké maratony v Londýně a Chicagu. V Berlíně triumfoval potřetí a obhájil loňské vítězství.

Za pomoci tří vodičů dnes rozjel Kipchoge ďábelské tempo a bylo jasné, že jeho soupeřem bude pouze časomíra. Půlmaratonskou vzdálenost zvládl za 1:01:06 a byl o 39 sekund rychlejší než Kimetto při rekordním běhu. Keňana nerozhodilo ani to, když po 25 kilometrech odpadl poslední z vodičů a on zůstal na boj s časem sám.

"Bylo to tvrdé. Běžel jsem si vlastní závod, ale věřil jsem svému kouči a svému plánu. Jsem nadšený, že jsem konečně do třetice v Berlíně rekord překonal," připomněl Kipchoge své předchozí nezdařené útoky na Kimettův čas. V roce 2015 ho zbrzdily problémy s botami, loni zase vítr a déšť.

Berlínský maraton

Vedle startovného si Kipchoge díky dnešnímu výkonu vydělal v Berlíně celkem 120 tisíc eur (přes tři miliony korun) - 50 000 za světový rekord, 40 000 za vítězství a 30 000 bonus za čas pod 2:04 hodiny.

Kipchoge byl už před závodem držitelem nejlepšího maratonského času historie, který zaběhl ve speciálním projektu loni v květnu na autodromu v Monze. Jeho výkon 2:00:25 však kvůli nestandardním podmínkám jako světový rekord nemohl být uznán, mimo jiné proto, že měl v každém okruhu nového čerstvého vodiče.

Berlínský maraton:

Muži: 1. Kipchoge 2:01:39 - světový rekord, 2. Kipruto 2:06:23, 3. Kipsang (všichni Keňa) 2:06:48, 4. Nakamura (Jap.) 2:08:16, 5. Tadese (Eritrea) 2:08:46, 6. Sató (Jap.) 2:09:18.

Ženy: 1. Cheronová (Keňa) 2:18:11, 2. Agaová 2:18:34, 3. T. Dibabaová (obě Et.) 2:18:55, 4. E. Kiplagatová (Keňa) 2:21:18, 5. Mizukiová (Jap.) 2:22:23, 6. Tolaová (Et.) 2:22:48.