Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1991: SK Sigma Olomouc - Hamburger SV

Největší český atletický svátek je tady. Tretru ozdobí i start Gatlina

Ostrava - Start nejrychlejšího muže sezony Justina Gatlina z USA v běhu na sto metrů, účast dvaceti olympijských medailistů, třiceti medailistů z mistrovství světa a šesti světových rekordmanů a také tři pokusy o světové rekordy na netradičních tratích. To vše nabídne atletická Zlatá tretra v Ostravě. Přímý přenos mítinku můžete sledovat od 17:00 na ČT sport a našen webu.

Dva nejrychlejší muži sprintu
zdroj: ČTK/AP autor: Anja Niedringhaus

Vedle Gatlina bude hvězdou i Američanka Allyson Felixová, olympijská vítězka a trojnásobná mistryně světa, která je v Ostravě poprvé a poběží závod na 200 metrů. K vrcholům bude patřit i start světového rekordmana v desetiboji Ashtona Eatona z USA v běhu na 400 metrů překážek, návrat olympijského vítěze na čtyřstovce Američana Lashawna Merritta, který má letos výbornou formu, či závod tyčkařů se světovým rekordmanem Renaudem Lavilleniem či skok vysoký, do nějž se pořadatelům na poslední chvíli podařilo sehnat ukrajinského evropského rekordmana Bohdana Bondarenka.

Tahákem jsou i starty českých atletů, byť chybí zraněný čtyřstovkař Pavel Maslák a rekonvalescentka Zuzana Hejnová. Na start se postaví oštěpařské trio Vítězslav Veselý, Petr Frydrych a Jakub Vadlejch, kteří letos všichni překonali 80 metrů, skákat bude nejlepší český tyčkař Jan Kudlička, který chce atakovat český rekord. Chybět bude naopak Barbora Špotáková, která se na poslední chvíli odhlásila kvůli podezření na zánět slepého střeva.

Zlatá tretra přišla také o několik již dříve avizovaných zahraničních hvězd. Nepřijede Jamajčan Usain Bolt, který zrušil starty už na několika mítincích a letošní sezonu bez globálního vrcholu bere jako odpočinkovou. Nepřijede ani jeho krajanka Shally-Ann Fraserová-Pryceová, jež jako Bolt vybojovala loni na MS tři zlaté medaile.

Organizátoři museli také řešit výpadky ve skoku vysokém - nepřijedou první dva muži z OH v Londýně Rus Ivan Uchov a Američan Erik Kynard. Ve vrhu koulí chybí první muž letošních tabulek Christian Cantwell, házet nebude ani nejlepší oštěpař roku Ihab Abdel Rahman z Egypta, na poslední chvíli se odhlásila ze závodu na 800 metrů i Janeth Jepkosgeiová z Keni.

Zajímavé by ale měly být krátké překážky, na startu je Francouz Pascal Martinot-Lagarde, který drží dva nejrychlejší časy roku, v blocích budou ale také druhý muž roku Jamajčan Hansle Parchment a Kubánec Dayron Robles, který v Ostravě vytvořil v roce 2008 světový rekord.

Organizátoři přichystali také tři pokusy o světové rekordy na netradičních tratích. V závodu na 1 000 metrů se o to má pokusit Mohamed Aman z Etiopie v souboji s českou jedničkou Jakubem Holušou, v běhu na 2 000 metrů jeho krajanka Genzebe Dibabaová a v závodu na 20 000 metrů a hodinovce Keňanka Florence Kiplagatová.

Do Ostravy zavítá i plejáda slavných atletů minulosti. Chybět nebude viceprezident mezinárodní federace IAAF a bývalý tyčkař Sergej Bubka, britský šéf organizačního výboru olympijských her v Londýně Sebastian Coe, světový rekordman ve skoku do dálky Mike Powell či bývalý sprinter Bruny Surin.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy