SKKP Handball Brno - HCB Karviná

Nejstarší maraton světa vyhrál Kiprono Cheruiyot

Boston – Slavný maraton v americkém Bostonu vyhrál keňský mladík Robert Kiprono Cheruiyot v traťovém rekordu 2:05:52 hodiny. Jednadvacetiletý vytrvalec výrazně vylepšil dosavadní maximum svého jmenovce a čtyřnásobného vítěze závodu Roberta Kipkoeche Cheruiyota, jenž byl před čtyřmi roky o minutu a 22 sekund pomalejší. Druhého Tekesteho Kebedeho z Etiopie porazil Cheruiyot o minutu a půl.

"Na takový čas jsem nemyslel. Chtěl jsem jen ukázat, co ve mně je," uvedl vítěz 114. ročníku slavného závodu a postěžoval si, že ho v závěru trápila bolavá podkolenní šlacha.

Mezi ženami triumfovala po třetím nejtěsnějším doběhu v historii závodu Etiopanka Teyba Erkessová. Vítězka lednového maratonu v Houstonu uhájila navzdory krizi v závěru první místo před Ruskou Taťjanou Puškarevovou, kterou předstihla o tři sekundy. Sedmadvacetiletá běžkyně se odpoutala od soupeřek zhruba 17 kilometrů před cílem a vypracovala si náskok až půldruhé minuty, ale pak se začala trápit. Chytala se rukou za bok a její odstup od pronásledovatelek se ztenčoval. Ve finiši však prvenství uhájila.

Oba vítězové inkasovali prémii 150 000 dolarů (2,8 milionu korun), Cheruiyot navíc obdržel 25 000 dolarů za kvalitní čas. Obhájci vítězství Deriba Merga z Etiopie a Salina Kosgeiová z Keni doběhli shodně třetí.

Výsledky Bostonského maratonu

Muži: 1. Cheruiyot (Keňa) 2:05:52, 2. Kebede 2:07:23, 3. Merga (oba Et.) 2:08:39, 4. Hall 2:08:41, 5. Keflezighi (oba USA) 2:09:26, 6. Asfaw (Et.) 2:10:53.

Ženy: 1. Erkessová (Et.) 2:26:11, 2. Puškarevová (Rus.) 2:26:14, 3. Kosgeiová (Keňa) 2:28:35, 4. Girmaová (Et.) 2:28:36, 5. Genoveseová (It.) 2:29:12, 6. Grigorjevová (Rus.) 2:30:31.