Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1988: Hry v Soulu 2

Necítím žádný tlak. Nejsem hvězda, říká Maslák a pošilhává po zlatu

Praha - Pavel Maslák si je vědom, že před blížícím se halovým MS patří mezi favority. Je mistrem Evropy z Helsinek 2012 i z loňského halového šampionátu v Göteborgu, kde zaběhl český rekord 45,66 sekundy. Ten letos na mítinku ve Stockholmu vyrovnal. Hodně si věří, otevřeně mluví o zisku nejcennější medaile. Mezi přihlášenými běžci má letos sice až pátý nejrychlejší čas, závody v hale mu ale vzhledem k jeho nevysoké postavě sedí.

Pavel Maslák (vlevo) finišuje na trati 400 metrů
zdroj: ČTK/AP autor: Anja Niedringhaus

"Medailové ambice mám, nedělám to proto, abych se tam proběhl v rozběhu," prohlásil Maslák před zítřejším odletem na šampionát. "Když nebudu v cíli první, tak aspoň druhej nebo třetí," dodal.

Formu Maslák má. V hale běžel letos jen dvě čtyřstovky, ale na pětistovce minulý týden v úterý zaběhl nejlepší čas evropské historie. "Podle posledních závodů by to mohlo být dobré, kašlíček a rýmička odešly, takže i zdraví je v pohodě. Uvidíme, jak se budu cítit na místě," uvedl.

Nejlepší je systém start-cíl

Jeho taktika je jasná; utéct všem na startu, při seběhu do vnitřní dráhy být první a udržet vedení až do cíle. Běhá takto v hale už několik let a většinou se mu daří. "Bylo by to ideální, vyhnul bych se soubojům na lokty," řekl Maslák. Přehnaný optimismus ale brzdil. "Ostatní kluci jsou na tom také rychlostně dobře, na seběhu se uvidí," prohlásil.

Z přihlášených čtvrtkařů zaběhl letos nejrychlejší čas Lalonde Gordon z Trinidadu a Tobaga (45,17), hned za ním jsou Jamajčan Edino Steele a Američané Kyle Clemons a David Verburg. To budou největší Maslákovi soupeři. "Já počítám, že si pohlídám první pozici na seběhu. Jsem sprinter, čtvrtku běhám jen takhle a mám s tím nejlepší časy," zopakoval.

Po odstoupení koulaře Ladislava Prášila kvůli zranění je Maslák největším českým adeptem na medaili. Čerstvě třiadvacetiletého atleta a pátého čtyřstovkaře z loňského mistrovství světa v Moskvě to nechává v naprostém klidu. "Necítím žádný tlak, nejsem hvězda, to jde úplně mimo mě," řekl.

Taktika v rozběhu, naplno v semifinále

Taktizovat bude v rozběhu, kde chce pošetřit síly, v semifinále by ale rád vyhrál. Pak by mu los přisoudil jednu z výhodných drah 4, 5 nebo 6. "Ty ostré zatáčky jsou v hale hodně znát," poznamenal Maslák. Únavy ve finále v následujícím dnu se nebojí. "Dám si masáž, vyspím se, další den to bude stejně až večer, pohoda," konstatoval, že ho nic nerozhází.

Je nám líto, video expirovalo.
Atleti před HMS v Sopotech

O případném času se s koučem nebavil. Počítá ale s tím, že na medaili bude třeba překonat český rekord. "Myslím, že na třetí flek bude stačit 45,5, možná méně, na zlato o něco rychleji, ale pod 45 ne, to by bylo hodně drsné," uvedl.

Ve startovní listině budou chybět lídr letošních tabulek Deon Lendore z Trinidadu a Tobaga (45,03) i silní Američané Arman Hall a Vernon Norwood, kteří mají v zámoří povinný studentský šampionát.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy