Kooperativa NBL 2023/2024

Mutiso vyhrál Pražský maraton v rekordním čase, Edesaová kralovala ženám

Česká metropole patřila v neděli běžcům, konkrétně účastníkům 27. ročníku Pražského maratonu. Z celkového triumfu se radoval Keňan Alexander Mutiso, který časem 2:05:09 překonal 13 let starý traťový rekord Eliuda Kiptunaie. Mezi ženami dominovala Etiopanka Workenesh Edesaová (2:20:42). Závod se startem a cílem na Václavském náměstí byl tradičně také republikovým šampionátem, titul berou Vít Pavlišta a Moira Stewartová.

Závěr Pražského maratonu s ohlasem vítězného Mutisa

Od poloviny závodu bojovala v čele Pražského maratonu dvojice afrických běžců. Mutiso zaútočil přibližně pět kilometrů před cílem a nakonec nechal o více než minutu za sebou Etiopana Sisaye Lemmu.

"Byla to má strategie, protože jsem chtěl do cíle běžet sám. Nejsem silný v závěrečných sprintech, kdy se může stát cokoliv. Jsem rád, že to vyšlo," radoval se Mutiso. Potěšil ho i traťový rekord. "Jsem velmi spokojený, že jsem ho překonal. To byl můj cíl. Poslední kilometry byly ale těžké," dodal.

Edesaová byla suverénní a druhé Margaret Wangariové z Keni nadělila více než tři minuty. Svůj předzávodní cíl ale nesplnila, protože chtěla běžet pod dvě hodiny a devatenáct minut. "Podmínky a počasí byly skvělé, také běh byl v pořádku. Jenže mě po druhé polovině začalo píchat na levé straně, pak už to bylo komplikované," konstatovala Edesaová.

Pavlišta si doběhl pro čtvrté vítězství

Povedený maraton absolvoval Pavlišta, který se časem 2:19:14 vrátil na domácí trůn v této disciplíně. Celkově se radoval počtvrté. Ze souboje o titul už před půlmaratonem vypadl obhájce Jiří Homoláč. Vedoucí skupina českých běžců byla v polovině závodu tříčlenná, poté z ní zbyli jen Pavlišta a Vladimír Marčík.

Po třicátém kilometru liberecký vytrvalec nastoupil a doběhl si pro titul. "Je to určitě nečekané a nejcennější z těch všech vítězství," řekl Pavlišta.

Před závodem hovořil o tom, že už nemůže trénovat tolik jako dříve a není v někdejší formě. Nedělní maraton mu ale sedl. "Do třicátého kilometru jsem to ladil, úplná pohodička. Ke konci už to bolelo, protože nemám naběháno," dodal staronový šampion. Maratonský debutant Marčík nakonec přišel i o pozici na stupních vítězů. V závěru se totiž před něj dostali Ondřej Fejfar (2:19:54) a Yann Havlena (2:20:23).

Stewartová oslavovala poprvé

Stewartová byla jednoznačně nejrychlejší českou ženou. Půlmaratonem probíhala v čase pod dvě hodiny a 14 minut, což jí dávalo šance na ostrý limit pro účast na MS v Budapešti 2:28:00. Ve druhé polovině ale ztrácela a nedostala se ani pod nejlepší český čas Pražského maratonu, který drží sedm let starým výkonem 2:30:10 Eva Vrabcová Nývltová.

Moira Stewartová na Pražském maratonu
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Stewartová nakonec byla v cíli za 2:31:54, což je téměř o dvě a půl minuty pomalejší než její osobní rekord. "Titul je skvělý, čas mohl být o kousek lepší, to mě trochu mrzí. Myslím, že nám chybí celkový objem. V půlce jsem začala nohy trochu vláčet za sebou a bylo to pak horší a horší. Posledních pět kilometrů bylo nekonečných," svěřila se sedmadvacetiletá běžkyně, která se chce v dalších měsících zaměřit na desítku a půlmaratony. Na maraton se chystá až na podzim.

Pro další medaile v tuzemském šampionátu žen si doběhly Barbora Macurová (2:35:26) a Eva Filipiová (2:43:51).

Výsledky Pražského maratonu a mistrovství ČR:

Muži: 1. Mutiso (Keňa) 2:05:09, 2. Lemma (Et.) 2:06:26, 3. Rono 2:06:51, 4. Kangogo (oba Keňa) 2:07:40, 5. Iida 2:09:34, 6. Jasiu (oba Jap.) 2:10:33, ...13. (1.) Pavlišta (Slovan Liberec) 2:19:14, 14. (2.) Fejfar (AK Kroměříž) 2:19:54, 16. (3.) Havlena 2:20:23.

Ženy: 1. Edesaová (Et.) 2:20:42, 2. Wangariová 2:23:52, 3. Kibiwotová 2:24:54, 4. Rotichová (všechny Keňa) 2:27:35, 5. Mélodyová (Fr.) 2:29:07, 6. Lewetegnová (Et.) 2:29:42, 7. (1.) Stewartová (Spartak Praha 4) 2:31:54, 8. (2.) Macurová (2BWINNER TEAM) 2:35:26, ...10. (3.) Filipiová (Olymp Brno) 2:43:51.