ČEZ Extraliga 2023/2024

Vrabcová si vylepšila osobní rekord, tyčkaři selhali

Londýn - Fiaskem skončila pro české zástupce dopolední kvalifikace tyčkařů. Ani jeden z dvojice Čechů na startu, Jan Kudlička a Michal Balner, nedokázal skočit kvalifikační limit a brány finále jim tak zůstaly uzavřeny. Především Kudlička, který loni skončil čtvrtý na olympijských hrách, určitě pomýšlel výše. Maraton zaběhla skvěle Eva Vrabcová-Nývltová, která skočila na čtrnáctém místě. Přímý přenos odpoledního programu sledujte od 19:40 na ČT sport a webu ctsport.cz.

V neděli se na MS v Londýně běžely maratony mužů i žen
zdroj: ČT4 autor: ČTK/PA/Jonathan Brady

V maratonu žen byla ještě šest kilometrů před cílem v čele čtrnáctičlenná skupina. O roztrhání pole se postarala Chelimová, keňská běžkyně v dresu Bahrajnu, a doběhla si pro zlato. Dlouho se s ní držela dvojnásobná mistryně světa Edna Kiplagatová z Keni, ale závěr byl zcela v režii její soupeřky. Sedmatřicetiletá Kiplagatová, která na MS triumfovala v letech 2011 a 2013, tentokrát získala stříbro.

Vrabcová-Nývltová se téměř do poloviny trati držela ve vedoucí skupině, ale pak nezachytila zrychlení soupeřek. "Já na to zrychlení neumím reagovat, takže tam se udělala potom nějaká díra. Je to ještě takový stimul, co zlepšovat v tréninku," popisovala česká běžkyně. Ztráta však narůstala jen pomalu a bývalá lyžařka proběhla cílem necelé tři minuty za vítězkou. Poprvé zlomila hranici dvou a půl hodiny a ve srovnání s olympijským maratonem v Riu de Janeiro si polepšila o dvanáct míst. "Je to úplně fantastický," radovala se. Z Evropanek byla rychlejší jen domácí Charlotte Purdueová.

Smůla tyčkařů

Naděje český tyčkařů na úspěch skončily hned v kvalifikaci na výšce pět metrů a šedesát centimetrů, přes kterou se nedostal Michal Balner a nečekaně i Jan Kudlička. Ten vstoupil do soutěže, v níž kvalifikační limit byl na 5,75 m, až na druhé výšce - 5,45. Tu zdolal na první pokus, zatímco Balner, jenž začínal už na 5,30 až na třetí. Následná výška už ale znamenala pro oba v Londýně konečnou.

"Už v rozcvičení jsem nedokázal udělat skok. Vracelo mě to zpátky. Bojoval jsem, co to šlo. Škoda, že jsem těch 560 nezapsal. Myslím, že tam nechybělo úplně moc," hodnotil své vystoupení Balner.

Ještě větší zklamání prožil Kudlička. Nezdar v kvalifikaci ho potkal naposledy při jeho premiéře na mistrovství světa v Berlíně v roce 2009. Loni v Riu de Janeiro měl blízko k medaili, ale v letošní sezoně se mu příliš nedaří a start v Londýně to potvrdil. Po dobrém rozcvičení a slušném pokusu na 545 centimetrech se trápil.

"Na těch 560 jsem tři pokusy zvoral. Třetí už teda byl znouzecnost. To jsem doopravdy čekal do poslední vteřiny. Pak přišel nějaký poryv a foukalo proti, to už prostě v půlce rozběhu víte, že to je na prd," líčil.

Krachy favoritů

V rozběhu závodu na 3000 metrů překážek nečekaně vypadl Keňan Brimin Kipruto, olympijský vítěz z Pekingu 2008 a mistr světa z Tegu, který má ze světových šampionátů čtyři medaile a do Londýna přijel obhajovat bronz. Keňu, která v této disciplíně získala zlato na posledních pěti MS a devíti olympiádách, budou ve finále zastupovat olympijský šampion z Ria Conseslus Kipruto a Jairus Birech s Ezekielem Kemboiem. Přitom dvojnásobný olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa Kemboi i Birech postoupili až časem.

Diskvalifikací skončil rozběh na 400 metrů překážek pro jedničku letošních tabulek Kyrona McMastera. Dvacetiletý reprezentant Britských Panenských ostrovů doplatil na předčasný start. Další z favoritů Američan Michael Stifler skončil také diskvalifikací, protože vyšlápl z dráhy.

Maraton měl překvapivého vítěze

Maraton vyhrál keňský běžec Geoffrey Kirui a získal pro svou zemi už páté zlato z mistrovství světa. Trať v historickém centru britské metropole zvládl v čase 2:08:27 s více než minutovým náskokem před druhým Tamiratem Tolou, který u držel stříbro před třetím Alphoncem Simbuem. Vítěz k rozhodujícímu trháku nasadil pět kilometrů před cílem.

Kirui až do loňska běhal hlavně na dráze, ale letos v dubnu triumfoval v Bostonu při svém teprve třetím startu na nejdelší mistrovské trati. Přesto v Londýně nepatřil do okruhu největších favoritů.

"Nejlepší trať a nejlepší publikum, jaké jsem při maratonu zažil," složil Londýňanům poklonu vítěz. Stejně hovořil i domácí běžec Callum Hawkins, jehož diváci vytrvale hnali dopředu a skončil čtvrtý. "Bylo to šílené. Posledních pět kilometrů jsem neslyšel ani vlastní kroky," řekl britský vytrvalec.

Finále:

Muži - maraton: 1. Kirui (Keňa) 2:08:27, 2. Tola (Et.) 2:09:49, 3. Simbu (Tanz.) 2:09:51, 4. Hawkins (Brit.) 2:10:17, 5. Kipketer (Keňa) 2:10:56, 6. Meucci (It.) 2:10:56, 7. Ghebregergis (Erit.) 2:12:07, 8. Wanjiru (Keňa) 2:12:16.

Ženy:

Sedmiboj (po šesté disciplíně): 1. Thiamová (Belg.) 5980 b. (100 m př.: 13,54 - výška: 195 - koule: 15,17 - 200 m: 24,57 - dálka: 657 - oštěp: 53,93), 2. Schäferová (Něm.) 5808 (13,09 - 186 - 14,84 23,58 - 620 - 49,99), 3. Vetterová (Niz.) 5805 (13,31 - 177 - 15,09 - 24,36 - 632 - 58,41), ...8. Klučinová 5392 (14,03 - 186 - 14,80 - 24,72 - 616 - 41,91), 17. Cachová (obě ČR) 5185 (13,37 - 174 - 11,84 - 24,56 - 615 - 43,67).

Kvalifikace:

Muži: 110 m př. - rozběhy: 1. A. Merritt (USA) 13,16. 400 m př. - rozběhy: 1. Copello (Tur.) 49,13. 3000 m př. - rozběhy: 1. Jager (USA) 8:20,36. Tyč: 1. Lisek (Pol.) a R. Lavillenie (Fr.) oba 570, ...18. Kudlička 545, 25. Balner (oba ČR) 545 - nepostoupili. Ženy: 400 m - rozběhy: 1. Násirová (Bahr.) 50,57.