Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
inSPORTline Gól roku 2019

Maximální spokojenost. Šafránková po osmém místě plakala štěstím

Londýn – Byl to večer, na který nikdy nezapomene. Boj o medaile sice probíhal někde jinde, premiéra ve finále na velké atletické akci mezi dospělými to ale byla pro kladivářku Kateřinu Šafránkovou nadmíru povedená. Hned prvním hodem si vylepšila letošní maximum na 71,34 m. Pak se už jen množily křížky a jeden pokus pro radost na závěr. Skončila osmá a zářila štěstím.

Kateřina Šafránková
zdroj: ČTK/AP

Výstižně a jasně: "Jsem maximálně mega moc spokojená. Nedá se to popsat," prohlásila Šafránková. "Pobrečela jsem si s trenérem, protože jsem fňukna, tak jsem si ukápla," přiznala.

"Kdyby mi to někdo řekl, nevěřila bych mu. Vím, jaké jsou to nervy dostat se z kvalifikace. Možná proto jsem teď byla klidnější." A že to nervy zpočátku opravdu byly, kvalifikací prošla jentaktak. Výkon z poslední série 70,67 a pak nervózní čekání na tribuně při druhé skupině, kde házela limit jedna kladivářka za druhou. Povedlo se, i když to bylo s odřenýma ušima z jedenáctého místa. Těsně proklouzla i v pondělním finále do elitní osmičky.

Drama vrcholilo při pokusu obhájkyně bronzu z MS v Pekingu Francouzky Alexandry Tavernierové. Kladivo ovšem dopadlo daleko před čarou označující 70 metrů. Cíl byl splněn. Nebo tu byl ještě další?

"Ve formu jsem věřila, ale že hned z prvního to půjde takhle daleko, to jsem netušila. Když jsem hodila, nevěděla jsem, že je to tak daleko," popisovala Šafránková. "Když jsem zjistila, že je to sezoňák, řekla jsem si, že půjdu na osobák. Pak jsem se strašně zatáhla, protože jsem to ještě chtěla vylepšit. Hlava udělá strašně moc," dodala.

Na začátku přitom nervózní nebyla. Nenechala se vyvést z míry ani tradiční představovacím programem s fanfárami. "Říkala jsem si, že se tím nesmím nechat rozhodit. Trenér říkal, že to nesmím vnímat. Byla jsem hrdá, že tam stojím, užila jsem si to," vyprávěla stále se usmívající Šafránková.

Technika Šafránkovou pořádně pozlobila až od druhého pokusu. Kladivo ne a ne vyletět z ochranné sítě. "Jak člověk začne přemýšlet, najede moc rychle, už to nestihne."

Po pátém pokusu si lehla a snažila se koncentrovat. Rozlučkový hod sice síť obelstil, ale bylo z toho jen 66,26 m. Šafráková si při odchodu z kruhu poskakovala, smála se a zdravila publikum. Měla proč. Bude oslava? "Tady možná a doma určitě velká."

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy