Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Šťastných patnáct. "Kapesní raketa" má další medaili a ve hře je i šestnáctá

Mnozí ji poznávají podle výstředních účesů a křiklavých barev na hlavě, ale všichni ji znají díky medailovým úspěchům na nejprestižnějších atletických akcích. Vždy usměvavá Shelly-Ann Fraserová-Pryceová z Jamajky přidala na mistrovství světa v Budapešti už patnáctou medaili ze světových šampionátů, a přestože to tentokrát na ostře sledované stovce nebylo na zlato, rozšířila svou úctyhodnou sbírku o dosud chybějící bronz.

Je nám líto, video expirovalo.
Ženskou stovku zaběhla nejrychleji Američanka Richardsonová

Fraserová-Pryceová zaostala za vítěznou Američankou Sha'Carri Richardsonovou o dvanáct setin sekundy a na krajanku Shericku Jacksonovou ztratila pět setin. Přesto po třetím místě v běhu na sto metrů nesmutnila. S tradičním úsměvem slavila patnáctý cenný kov ze světových šampionátů v kariéře.

"Vzhledem k tomu, jak sezona začala, to není špatné. Jsem ráda za další medaili. Dvoustovku nepoběžím, abych měla víc odpočinku pro štafetu," řekla a připomněla tak, že chce udělat všechno pro zisk medaile číslo 16.

Kvůli zdravotním problémům přitom letos nebyla v oslnivé formě. Jenže "kapesní raketa", jak se 152 cm vysoké Fraserové-Pryceové přezdívá, znovu ukázala, že se umí na vrchol sezony skvěle připravit. V minulosti se dokonce úspěšně vrátila po porodu a po předchozích třech triumfech na stovce na mistrovství světa přidala už jako maminka další dva tituly – před čtyřmi roky v Dauhá a loni v Eugene.

Navíc se zdá, že ji ve sběru medailí (zatím) nezastavuje ani věk. V 36 letech stále ukazuje, že patří k nejlepším na světě.

Její málo vídaná dominance se datuje od roku 2008, kdy si v Pekingu připsala první velký triumf na olympijské stovce. Rok nato se radovala z titulu nejrychlejší sprinterky na nejkratší trati také na mistrovství světa v Berlíně. A další úspěchy v nejprestižnější disciplíně následovaly.

Na stovce přidala další čtyři triumfy (2013, 2015, 2019, 2022), sbírku si k tomu vylepšila i o olympijský vavřín v Londýně (2012) a ve štafetě také v Tokiu (2021). Navíc na světových šampionátech se s jamajskou štafetou radovala už čtyřikrát a společně s individuálními triumfy slavila na MS dohromady desetkrát, neboť v roce 2013 v Moskvě přidala zlato i na dvoustovce.

V kapse má také třetí nejrychlejší čas historie, když výkonem 10,60 sekundy zaostala před dvěma lety v Diamantové lize v Lausanne jen o jedenáct setin za rekordem Američanky Florence Griffithové-Joynerové z roku 1988.

Úspěšnější atletkou v historii světových šampionátů je jen Američanka Allyson Felixová s dvaceti medailemi, z toho čtrnácti zlatými. Fraserová-Pryceová bronzem v Budapešti zkompletovala medailovou sbírku z mistrovství světa a napodobila tak počin z olympijských her. Přidá další zápis? Dozvíme se v sobotu 26. srpna večer před 22. hodinou, až se poběží štafety na 4x100 metrů.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články