MČR v alpském lyžování

Rojasová doskočila pro třetí zlato z MS. Výška patřila Baršimovi, steeplechase El Bakkalimu

Jako první atletka v historii své disciplíny dosáhla na třetí zlato z mistrovství světa. Světová rekordmanka Yulimar Rojasová neměla v Eugene konkurenci a opanovala soutěž trojskokanek výkonem 15,47 metru. Mutaz Issa Baršim z Kataru vyhrál ve skoku do výšky, mílařka Faith Kipyegonová se radovala ze zlata v běhu na 1500 metrů a mužskou steeplechase na 3000 metrů překážek zvládl nejlépe Maročan Soufiane El Bakkali. Ve večerním programu byl v akci i Jan Jirka, ale český rekordman z rozběhu na 200 metrů nepostoupil.

Rojasová po první sérii překvapivě nevedla, když ji Jamajčanka Shanieka Rickettsová skokem dlouhým 14,89 metru předstihla i v čele aktuálních světových tabulek. To ale netrvalo dlouho. Hned druhým skokem Rojasová bezmála o půl metru přeletěla patnáctimetrovou hranici a prakticky rozhodla o svém vítězství. Pak předvedla ještě dva patnáctimetrové skoky, ale už se nezlepšila.

"Chtěla jsem skočit dál," uvedla nespokojeně Rojasová, jejíž světový rekord z haly má hodnotu 15,74 metru. Její přípravu na MS ovlivnilo zranění levé nohy. "Měla jsem tréninkové manko, překonala jsem zranění a všechno, co mi stálo v cestě, abych si splnila tenhle cíl. Je to odměna za vytrvalost, vůli a víru, že se to může povést," řekla šestadvacetiletá trojskokanka.

Suverénně si ve výškařském sektoru počínal Baršim. Hvězdný Katařan předvedl šest úspěšných skoků, které ho vynesly až k letošnímu světovému maximu 237 centimetrů. Dál skákat nemusel, protože tak vysoko se nikdo jiný nedostal. "Vyhrát (ve výšce) tři tituly po sobě ještě nikdo nedokázal. Přijel jsem sem, abych to změnil. Je to úžasné, že se mi povedlo po zranění obhájit zlato z Dauhá," uvedl Baršim.

Druhý olympijský vítěz z Tokia Ital Gianmarco Tamberi si počínal lépe než v utrápené kvalifikaci, ale 233 centimetrů mu stačilo jen na čtvrté místo. Lepším zápisem ho o medaili připravil Ukrajinec Andrij Procenko. Stříbro získal halový mistr světa U Sang-hjok z Koreje, který zdolal 235 centimetrů.

Velmi rychlé bylo finále závodu na 1500 metrů žen, v němž favoritky na nic nečekaly a záhy utekly zbytku startovního pole. Při náběhu do posledního kola byla v čele trojice Kipyegonová, Gudaf Tsegayová a Laura Muirová. Nejvíce sil ve finiši měla dvojnásobná olympijská vítězka Kipyegonová, která proběhla cílem za 3:52,96 a po druhém místě v Dauhá 2019 znovu na MS vyhrála. Stříbro získala Etiopanka Tsegayová (3:54,52), bronz vybojovala stříbrná olympijská medailistka Muirová (3:55,28).

V běhu na 3000 metrů překážek pozici olympijského vítěze potvrdil Maročan Sufján El Bakkali, který pomalý závod rozhodl na posledním vodním příkopu. Ukončil nadvládu keňských běžců, kteří této disciplíně kralovali na posledních sedmi světových šampionátech.

Na Lamechu Girmu z Etiopie stejně jako v Tokiu a na MS v Dauhá 2019 zbylo stříbro. "Bylo to hrozně pomalé, což zhatilo moje plány. Snažil jsem se taktiku změnit, ale nešlo s tím nic dělat. Příští rok si pojedu pro zlato, začínám na to trénovat hned," uvedl Girma.

Třetí skončil Keňan Conseslus Kipruto, pro něhož je to už pátá světová medaile z této disciplíny. Dvojnásobný šampion nechyběl na MS na stupních vítězů od Moskvy 2013.

Kromě obvyklých překážek museli steeplaři zdolat i jednu nezvyklou - v prvním kole se jim do cesty připletl nepozorný kameraman, kterého z obou stran oběhli.

Chtěl jsem předvést rychlejší čas, litoval Jirka

Jirka obsadil ve svém rozběhu poslední sedmé místo v čase 20,73 sekundy, kterým o desetinu zaostal za svým letošním maximem. Celkově se na atletickém šampionátu v Eugene zařadil na 35. místo. Někdejší bronzový medailista z ME do 23 let byl v nejrychlejším v sedmém rozběhu, který výkonem 19,98 vyhrál americký obhájce titulu Noah Lyles.

Český reprezentant na nejlepší nestačil a ani se nepřiblížil svým nejlepším běhům. "Chtěl jsem tady na akci předvést podstatně rychlejší čas, cítil jsem se super. Je to pro mě takový neutrální čas. Není to průšvih, není to žádná radost," řekl osmadvacetiletý atlet České televizi. Jeho český rekord z loňského roku má hodnotu 20,45 sekundy. "Je náročné běžet s těmito soupeři, kteří vyklušou za dvacet," doplnil.

Infarktovou kvalifikaci prožila favorizovaná diskařka Valarie Allmanová. Vedoucí žena světových tabulek se na domácí půdě po dvou neplatných pokusech zachraňovala třetím hodem. V něm poslala disk více než čtyři metry za kvalifikační limit, výkonem 68,36 metru vyhrála skupinu A a bude ve finále.