Následuje
FIS magazín SP

Chtěl jsem předběhnout aspoň jednoho, říká Maslák. Nakonec dal tři

Moskva – Čtyřstovkař Pavel Maslák boří mýty a zavedená pravidla. Nejenže se probojoval poprvé v tuzemské historii do finále mistrovství světa, navíc v něm obsadil senzační páté místo.

Pavel Maslák finišuje v českém rekordu
zdroj: ČTK/AP autor: Alexander Zemlianichenko

"To je nějaký divný," blesklo prý hlavou Maslákovi, když viděl výsledky. Porazil mimo jiné olympijského vítěze Kiraniho Jamese z Grenady. Jeho čas 44,91 byl na setinu stejný jako v semifinále v Londýně a až do moskevského semifinále platil za český rekord. V pondělí z něho Maslák ukrojil sedm setin.

Čtyřiatřicet let trvalo, než Maslák loni zlomil národní maximum 45,77 sekundy v podání Karla Koláře, stříbrného medailisty z ME 1978. A trvalo jen něco mál přes rok a Maslák už běhá skoro o sekundu rychleji než dosud historicky nejlepší český čtvrtkař.

Jeho letošní sezona přitom nebyla dosud příliš povedená, byť překonal český rekord na dvoustovce. Na dvojnásobné trati se spíše trápil, ale forma přišla v pravý čas. "Měl jsem síly, tak jsem bojoval, chtěl jsem předběhnout na konci aspoň jednoho," řekl Maslák. Na cílové pásce pak ale porazil hned tři soupeře.

Kouč Dalibor Kupka se po běhu zmohl jen na jedinou větu: "Máslo je zvíře," usmíval se. Maslák přitom čtyřstovku jako specializaci běhá teprve druhý rok, předtím sprintoval. Výsledek na MS by měl pro běžce s rukávy znamenat další motivaci. Stejně jako loňský titul mistra Evropy v Helsinkách. "Tohle je hodnotnější výsledek, i když tehdy to byla větší euforie probíhat cílem jako první," řekl Maslák, jehož sen je jasný. "Vyhrát olympiádu a mistrovství světa. Oboje nebo jedno z toho," uvedl. "Počkejte si dva roky," tvrdí Kupka.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy