Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

Mix reality a virtuality. Pražský maraton můžete běžet i doma

Praha - Podvaadvacáté se v květnu příštího roku uskuteční Pražský maraton a šanci zaběhnout si ho tentokrát bude mít mnohem více lidí. Kapacita závodu bude opět 10 000 startujících, další zájemci mohou maraton absolvovat virtuálně. Pořadatelé připravili aplikaci, s níž bude možné uběhnout atraktivní trať pražského závodu na běžícím pásu. Na počítači, televizi, iPhonu či iPadu před sebou budou mít běžci zobrazeno reálné okolí.

Je nám líto, video expirovalo.
Pražský maraton půjde absolvovat na běžícím pásu

"První pražský digitální maraton je inovativní věc, nejen u nás v republice, ale po celém světě. Společně s vývojáři jsme letos v květnu natočili trasu Pražského maratonu a teď běžci mohou kdykoliv a kdekoliv na svém běhátku trasu absolvovat," řekl ředitel závodu Václav Skřivánek.

Aplikace je momentálně vytvořena jen v systému iOS, pracuje se ale i na verzi pro Android. "Chceme, aby byla hotová ještě před květnovým startem Pražského maratonu," řekl zakladatel aplikace Marc Hardy. "Je to mix reality a virtuality. Když je špatné počasí, tak na pásech běhají miliony lidí. Mě osobně to ale třeba dlouho nebaví. Tohle je směr, jak si běh užít. Je to i zážitek. Zažijete to, co účastníci skutečného běhu," uvedl prezident organizačního výboru Carlo Capalbo.

Digitální maraton bude možné absolvovat na jakémkoliv běžeckém pásmu. Uběhnutou vzdálenost dokážou přístroje sledovat podle kroků, respektive otřesů. Využít lze zařízení TreadTracker, které se umístí pod pás a s přístrojem je spojeno technologií Bluetooth.

Ředitel závodu Václav Skřivánek:

"Kapacita Pražského maratonu je 10 tisíc lidí, nemůžeme ji rozšířit na 40 nebo 50 tisíc, tímto ale můžeme nabídnout všem lidem na světě, aby se proběhli po krásné Praze."

Běžci si musí koupit a stáhnout pražskou trať, což je bude stát 9,99 eura (270 korun). K dispozici bude i část trasy (10 km za 3,99 eura), zdarma bude možné získat pasáž dlouhou 1,5 km. "Když si ji jednou zakoupíte, bude navždy vaše," řekl Hardy. Aplikace umožní poměřovat se se skupinou lidí, kterou si dotyčný sám určí, například s přáteli, kolegy z práce nebo i s některou z hvězd maratonu.

Pořadatelé zároveň otevřeli registrace na všechny závody seriálu RunCzech pro příští rok.

Je nám líto, video expirovalo.
Téma Sportovních zpráv: první pražský digitální maraton
Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy