EURO 2024 Německo

Jíchová ovládla rozběhy a vyrovnala osobní rekord. Štefela je znovu ve finále ME

Nejvíce povedený výkon nedělního atletického dopoledne předvedla Nikoleta Jíchová. Vysloužila si primát nejrychlejší ženy rozběhů v závodu na 400 m překážek. Prošla hladce do semifinále ME v Římě a vyrovnala si osobní rekord 54,88 sekundy. Ve stejné disciplíně uspěl také Vít Müller. V půlmaratonu, který otevřel nedělní program, si Tereza Hrochová doběhla při osobním rekordu 1:11:38 pro 23. místo a Moira Stewartová skončila na 45. pozici. Výškař Jan Štefela si zajistil finále výkonem 221 centimetrů. Čeští reprezentanti na dvoustovce prošli do semifinále. Tomáš Němejc byl v rozbězích druhý, Eduard Kubelík jedenáctý. Přímý přenos večerního programu sledujte na ČT sport a ČT sport Plus od 19:50.

Nikoleta Jíchová na ME v atletice v Římě
zdroj: Reuters autor: Manon Cruz

Ve výborném světle se ukázala Jíchová, které těsně uniklo nasazení do semifinále. V rozběhu byla výrazně lepší než soupeřky a podruhé se na tři setiny přiblížila ostrému limitu na olymijské hry v Paříži. "Jsem spokojená. Takhle jsem chtěla běžet jak technicky, tak rychlostně, takže to vyšlo podle plánu. Podruhé jsem běžela kousek od limitu, co se dá dělat. Konzistence tam je a v semifinále to musí být lepší. To už ten limit snad padne," uvedla.

Půlmaraton vyhrála Norka Karoline Bjerkeli Grövdalová, která byla pátek v Římě druhá v běhu na 5000 metrů. Závod mužů pak přinesl další italský double. Vyhrál Yemaneberhan Crippa v čase 1:01:03 o sekundu před Pietrem Rivou.

Trojnásobná mistryně Evropy v krosu Grövdalová byla nejvýraznější osobností už páteční pětky, kterou prakticky celou odtáhla. V závěru ji ale přespurtovala Italka Nadia Battoclettiová. Zlata se třiatřicetiletá Norka dočkala až nyní díky výkonu 1:08:09. Rumunskou reprezentantku s keňskými kořeny Joan Chelimo Mellyovou za sebou nechala o 46 sekund. Další tři sekundy zpět byla bronzová Britka Calli Haugerová-Thackeryová.

České vytrvalkyně se do nejlepší dvacítky neprosadily. Hrochové na to nestačil ani o 26 sekund vylepšený osobní rekord, kterého si cenila. "V tomhle brutálním počasí, kdy je třicet stupňů, je to neuvěřitelné. Ale počasí není tak strašné jako předchozí dny, aspoň nesvítilo sluníčko, bylo zataženo. Byl to hodně náročný závod. Poslední tři kiláky jsem ani nemohla zvedat nohy, to bylo opravdu peklíčko," řekla České televizi.

Stewartová, která se podobně jako Hrochová připravuje na maraton na olympijských hrách v Paříži, se závodem protrápila. Za svým českým rekordem z roku 2022 zaostala o více než tři minuty. "Je to špatný. Letos to moje závodění nemá moc šťávu. Hlava chce, nohy moc nejdou. Zkusíme ještě něco změnit, něco dotrénovat. Nějaké hlavní tréninky tam chybějí. Myslím, že jsem na to teď doplatila," přemítala svěřenkyně Václava Janouška.

Štefela se zápisem vyrovnal i Tamberimu

Štefela nechal zapomenout na zranění kotníku, které utrpěl na soustředění na Kanárských ostrovech, a v první fázi soutěže v Římě si počínal suverénně. "Mně se skákalo dobře. Bylo teploučko, běželo to, skákalo to. Jsem ve finále," pochvaloval si třiadvacetiletý výškař v rozhovoru pro Českou televizi. Před dvěma lety v dešti v Mnichově překvapil sedmým místem, v úterý bude bojovat v dalším evropském finále. "Půjdu do toho jako zvíře a uvidíme, co se tam stane," dodal Štefela.

O první místo se dělil s dalšími osmi výškaři včetně olympijského šampiona Gianmarca Tamberiho. Hvězdný Ital po problémech s kolenem skákal poprvé v sezoně a před domácím publikem mu k postupu stačil jeden skok. Postoupilo třináct výškařů. Těsně pod čarou skončil Marek Bahník s výkonem 217 centimetrů.

Všichni tři sprinteři poběží semifinále

Semifinále závodu na 200 metrů poběží Tomáš Němejc a Eduard Kubelík. Němejc v rozběhu zaostal jen o setinu za svým osobním rekordem a časem 20,54 sekundy se celkově zařadil na druhou pozici. Kubelík předvedl výkon 20,91 sekundy a obsadil jedenácté z dvanácti postupových míst. Ve večerním semifinále tak bude kompletní trojice českých reprezentantů, protože národní rekordman Ondřej Macík je nasazený.

Němejc svůj běh vyhrál a neskrýval nadšení. "Hlavně jsem spokojený za ten čas. Těším se hrozně moc na semifinále," řekl České televizi. Kubelík zaostal o čtvrt sekundy za svým letošním maximem. "Doufal jsem v lepší pozici a lepší čas. Trochu mě trápí koleno. Při výběhu ze zatáčky se to zdálo dobré, pak mi asi trochu došly síly," uvedl po svém běhu, než šel čekat na výkony soupeřů. Postupu se nakonec dočkal.

Müller se dostal pod padesát sekund

Z trojice mužů v disciplíně 400 metrů překážek postoupil jen Vít Müller. Sezonní maximum si vylepšil na 49,38 sekundy a měl celkově třetí čas. "Jsem strašně rád, že jsem prolomil ten blok v hlavě, kdy jsem poslední závody běhal nad padesát. Myslím, že mě prošťouchla i ta hladká čtvrtka ve štafetě," řekl.

Adam Smolka výkonem 50,48 sekundy obsadil 16. příčku, od postupové dvanáctky ho dělilo půl sekundy. Martin Tuček byl výkonem 51,27 dvacátý.

Výsledky nedělního dopoledního programu:

Finále:

Muži:

Půlmaraton: 1. Crippa 1:01:03, 2. Riva (oba It.) 1:01:04, 3. Petros (Něm.) 1:01:07, 4. Teferi (Izr.) 1:01:10, 5. Fitwi Sibhatu (Něm.) 1:01:17, 6. Selvarolo (It.) 1:01:27.

Družstva: 1. Itálie 3:03:34, 2. Izrael 3:04:09, 3. Německo 3:05:33.

Ženy:

Půlmaraton: 1. Grövdalová (Nor.) 1:08:09, 2. Mellyová (Rum.) 1:08:55, 3. Haugerová-Thackeryová (Brit.) 1:08:58, 4. Meringorová (Rum.) 1:09:25, 5. Kejetaová (Něm.) 1:09:42, 6. Donnellyová (Brit.) 1:09:57, ...23. Hrochová 1:11:38, 45. Stewartová (obě ČR) 1:13:41.

Družstva: 1. Británie 3:29:01, 2. Německo 3:3159, 3. Španělsko 3:33:16.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Kvalifikace a rozběhy:

Muži:

200 m: 1. Svensson (Švýc.) 20,52, 2. Němejc 20,54, ...11. Kubelík (oba ČR) 20,91 – postoupili do semifinále.

400 m př.: 1. Barr (Ir.) 49,31, ...3. Müller 49,38 – postoupil do semifinále, 16. Smolka 50,48, 20.Tuček (všichni ČR) 51,27 – oba nepostoupili do semifinále.

Výška: 1. mj. Štefela 221 - postoupil do finále, ...14. Bahník (oba ČR) 217 – nepostoupil do finále.