Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Špotáková získala bronz, štafeta byla šestá. Duplantis přeskočil rekord šampionátu

Barbora Špotáková si posledním hodem na 60,68 metru vyhodila na ME bronzovou medaili.  Štafeta ve složení Matěj Krsek, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm obsadila šesté místo v čase 3:01,82. Ženám vládly Nizozemky a Femke Bolová získala v Mnichově už třetí zlato. Helena Jiranová skončila v rozběhu na 100 metrů překážek čtvrtá a čas 13,50 na postup nestačil. Armand Duplantis vyhrál výšku a výkonem 606 centimetrů překonal vlastní rekord šampionátu.

Mistryní Evropy se stala další zástupkyně nastupující generace. Devatenáctiletá Řekyně Elína Tzéngkoová hodila už v druhé sérii osobní rekord 65,81 a zajistila si vítězství. Špotáková slaví první cenný kov na velké akci od světového titulu v Londýně 2017. Je nejstarší oštěpařskou medailistkou v historii.

"Je to nádherný. Dnešní večer s rodinou a kamarády tady, kde jsem před dvaceti lety začínala," řekla Špotáková. Před soutěží nechtěla dvojnásobná olympijská vítězka a trojnásobná mistryně světa o medaili mluvit. "Bylo to o štěstí. Ta medaile není moje, je všech lidí, kteří mě za celý život formovali. Asi si ji ani nenechám. Děkuju hrozně moc hlavně trenérovi, který to se mnou nemá lehký, protože mám spoustu jiných věcí, starám se o děti," řekla matka dvou synů.

První medaili na ME získala už v roce 2006, kdy byla druhá. V roce 2010 přidala bronz a před osmi lety v Curychu zvítězila.

Osmá skončila Nikol Tabačková výkonem 57,93, který ji trochu zklamal. "Osmé místo je super. Chtěla jsem se dostat do osmičky a druhým cílem byl osobní rekord. To se mi nepovedlo, z toho jsem zklamaná," řekla. Bylo pro ni ale výjimečné, že mohla přímo na ploše prožít medailovou radost Špotákové. "Vidět Báru takhle bojovat a ještě že to takhle vyšlo, já jsem úplně dojatá, plná emocí," svěřila se. "Víme, že Barča nemůže házet navěky, o to víc je to hezké, že se jí to takhle povedlo. Je neskutečná, zase nás zachránila," doplnila debutantka na velké akci.

Když Špotáková házela šestý pokus, Tabačková už měla po soutěži. "Věřila jsem jí na miliardu procent, protože Bára si takhle nenechá utéct medaili," připomněla, že v té době byla Špotáková centimetr od bronzu.

Nikola Ogrodníková při obhajobě stříbrné medaile z roku 2018 obsadila ve finále poslední dvanácté místo za hod dlouhý 54,48 metru.

Femke Bolová dovádí Nizozemky k prvnímu titulu z ME
zdroj: ČTK/AP autor: Martin Meissner

Štafeta zaostala za rekordem a skončila šestá

Čeští reprezentanti časem 3:01,82 zaostali o 19 setin sekundy za národním rekordem, který zaběhli před necelým měsícem na světovém šampionátu v Eugene, kde obsadili osmé místo.

V Mnichově chtěli zabojovat o medaili. "Je to zklamání. Mysleli jsme na lepší čas i umístění," řekl České televizi finišman Šorm. Krsek s Maslákem udrželi štafetu v kontaktu s nejlepšími, ale Desenský se vinou nejpomalejšího času na třetím úseku propadl dozadu. Šorm vytáhl český tým alespoň na šestou příčku.

Ve skoku o tyči obhájil titul švédský fenomén Armand Duplantis, který zvítězil v novém rekordu šampionátu 606 centimetrů. Olympijský vítěz a úřadující mistr světa ve finále ani jednou nechyboval. O centimetr vylepšil svůj čtyři roky starý rekordní výkon z Berlína. O vylepšení vlastního světového rekordu z Eugene 621 se nepokoušel.

Nejúspěšnější účastnicí mistrovství Evropy je Nizozemka Femke Bolová, která dnes získala třetí zlato. Po triumfech na hladké čtvrtce a v závodě na 400 metrů překážek vyhrála i se štafetou na 4x400 metrů.

Mistryní Evropy v běhu na 800 metrů se stala dvacetiletá britská favoritka Keely Hodgkinsonová. Finále vyhrála v čase 1:59,04 minuty a po stříbrných medailích z posledních tří velkých světových akcí se dočkala titulu.

Hodgkinsonová, která je s časem 1:56,38 dvojkou v letošních světových tabulkách, si doběhla pro vítězství suverénně. Na druhém místě finišovala s odstupem 45 setin Francouzka Rénelle Lamoteová.

Mladá Britka byla letos druhá na světovém šampionátu v Eugene i na Hrách Commonwealthu. Loni získala stříbro na olympijských hrách v Tokiu. Titulem navázala na loňský triumf na halovém ME v Toruni.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články