Paralympijský magazín

Maslák zaběhl v Oslu třetí čas, Holuša skončil osmý

Oslo – V mezinárodní konkurenci se na mítinku Diamantové ligy pokoušeli prosadit čtvrtkař Pavel Maslák a mílař Jakub Holuša. Lépe se vedlo prvně jmenovanému, který obsadil v běhu na 400 m třetí příčku s časem 45,52. Mílař Holuša poté na závěr programu skončil na osmé příčce.

Pavel Maslák
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Maslák výkonem 45,52 sekundy o desetinu zaostal za svým letošním maximem ze závodu v americkém Eugene. Při třetím letošním startu v prestižním seriálu poprvé skončil na stupních vítězů. Vyhrál dvacetiletý Baboloki Thebe z Botswany, který o pět setin pokořil hranici 45 sekund. Masláka porazil ještě Brit Matthew Hudson-Smith (45,16).

Bezprostředně po závodě měl český běžec smíšené pocity. "Chtěl jsem běžet rychleji. Umístění je super, ale teď rychle nevím, proč byl pomalý čas. Asi ty čtyři běhy z Třince. Cítil jsem těžší nohy. V úvodu se ochladilo a zvedl se protivítr," uvedl.

Osmý byl v Oslu Jakub Holuša. Na patnáctistovce časem 3:38,19 zaostal o více než tři sekundy za svým letošním maximem. Překvapivě zvítězil Brit Jake Wightman (3:34,17), který si o více než sekundu vylepšil osobní rekord a porazil i Keňana Elijaha Manangoie.

Rekord mítinku Javiera Sotomayora z roku 1989 o jeden centimetr vylepšil katarský výškař Mutaz Issa Baršim. Na druhý pokus překonal 238 centimetrů a upevnil si postavení v čele letošních tabulek. Soutěž, v níž se poprvé v sezoně sešli všichni medailisté z OH v Riu, suverénně vyhrál. Druhý Bogdan Bondarenko z Ukrajiny skočil 229 centimetrů.

Závod tyčkařek při absenci vítězky úvodních dvou mítinků DL Ekaterini Stefanídiové vyhrála Kubánka Yarisley Silvaová. Úřadující mistryně světa jako jediná překonala 481 centimetrů.

První letošní vítězství v závodě Diamantové ligy na stovce si připsal bronzový olympijský medailista Andre de Grasse. V závodě, na jehož startu chyběli Američané i Jamajčané, se nedostal pod 10 sekund. Letošní maximum si vylepšil na 10,01.

Vložený závod mílařů do dvaceti let vyhrál šestnáctiletý domácí talent Jakob Ingebrigtsen. Mladší bratr sourozenců Henrika a Filipa se znovu dostal pod čtyři minuty. Svůj výkon z Eugene, kde se mu to povedlo jako nejmladšímu běžci v historii, vylepšil téměř o dvě sekundy na 3:56,29.