Následuje
MS 2020 Německo

Maslák, Kubista i Hejnová rozběhy zvládli, Rosolová musela do nemocnice

Bělehrad (Srbsko) – Tři vítězství ve svých rozbězích zaznamenali čeští atleti na úvod halového mistrovství Evropy. Triumf si na čtyřstovce připsali Pavel Maslák a Zuzana Hejnová, na osmistovce podobný úspěch vybojoval Jan Kubista. Do semifinále na 400 metrů prošel díky času také Jan Tesař. Velká nepříjemnost potkala naopak Denisu Rosolovou, která je po pádu v nemocnici. 

Zuzana Hejnová na HME v Bělehradě
zdroj: ČTK/AP autor: Marko Drobnjakovic

Hejnová si přímý postup kontrolovala a časem 53,26 sekundy prošla do dalšího kola jako třetí nejrychlejší. "Bylo to na pohodu, pošetřila jsem síly a povedlo se mi to," řekla. Minulý týden byla unavená, ale už si odpočinula a cítí se dobře. "Věřím, že lehce postoupím do finále a pak poběžím to, na co mám," doufala.

Časem ji předčila Léa Sprungerová ze Švýcarska (52,55), která také vede před českou běžkyní letošní evropské tabulky, a ještě vítězka pátého běhu Floria Gueiová. Ta byla nejprve kvůli kolizi s Rosolovou diskvalifikována, ale Francouzi uspěli s protestem. (VÍCE O STAVU ROSOLOVÉ ZDE.) (//sport/atletika/349910-rosolova-je-v-nemocnici-lekari-cekaji-na-vysledky-vysetreni/)

Dobrý výkon předvedl ve svém rozběhu i Maslák. Dvojnásobný halový mistr světa i s viditelným šetřením sil vyhrál v čase 47,57 sekundy. Po diskvalifikaci soupeře nakonec prošel do dalšího kola i Jan Tesař, který původně obsadil časem 47,28 první nepostupovou pozici. Čtvrté místo v rozběhu mu tak stačilo, Patriku Šormovi už ne, třebaže byl časem 47,50 rychlejší než Maslák.

A právě to nakonec českému adeptovi na zlato vadilo. "Běžel jsem od začátku moc pomalu a pak jsem na konci musel zatahovat až skoro do cíle, protože do mě tlačili, to asi nebylo úplně dobré," hodnotil po doběhu Maslák. "Takže mi to možná vzalo víc síl, než kdybych na začátku běžel rychleji," prohlásil.

Trochu si postěžoval na skutečnost, že atleti se musejí podle už několik let zavedených pravidel svlékat ve svolavatelně, jenomže kvůli menšímu časovému zpoždění pak dlouho čekali v chladné chodbě. "To je trochu nešťastný," prohlásil.

Svým výkonem ale ostatním ukázal, že je připraven zaútočit na třetí zlato na HME v řadě. "Ale já se nepotřebuju předvádět. Uvidíme v semifinále, tam musím běžet o dost rychleji. Je třeba ukázat, že na tom jsem daleko lépe," doplnil.

Kubista ovládl svůj rozběh na 800 m

Jediným postupujícím z běhů na 800 m je Jan Kubista, který vyhrál svůj rozběh v čase 1:49,21 minuty. "Když jsem viděl složení rozběhu, tak jsem si věřil. Hlídal jsem si pozici a na finiš jsem si věřil. Dalším cílem je postup do finále," řekl Kubista.

Na stejné trati naopak neuspěly v rozbězích Lenka Masná a Kateřina Hálová. Finalistka MS i HMS Masná odtáhla tři kola, ale v závěru odpadla a doběhla poslední v čase 2:05,64. Čerstvá česká šampionka Hálová v 35 letech při premiéře na velké akci dosáhla času 2:06,85.

Z dopoledního programu pořadatelé vyškrtli rozběhy na 60 metrů překážek, Petr Svoboda se tak představí odpoledne rovnou v semifinále. O medaile se poběží večer.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Bělehradu:

Kvalifikace a rozběhy s českou účastí:

Muži:

400 m: 1. Vedel (Dán.) 46,65, ...9. Tesař 47,28 - postoupil časem, 12. Šorm 47,50 - nepostoupil, 13. Maslák (všichni ČR) 47,58 - postoupil přímo.

800 m: 1. Kramer (Švéd.) 1:46,86, ...11. Kubista (ČR) 1:49,21 - postoupil přímo.

Ženy:

400 m: 1. Sprungerová (Švýc.) 52,55, ...3. Hejnová 53,26 - postoupila přímo, Rosolová (obě ČR) nedokončila.

800 m: 1. Hinriksdóttirová (Isl.) 2:02,82, ...13. Masná 2:05,64, 18. Hálová (obě ČR) 2:06,85 - obě nepostoupily. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy