Následuje
ODM 2020: Hokej

Maratonská vítězka z Ria Sumgongová nesmí kvůli dopingu čtyři roky závodit

Kvůli pozitivnímu testu na EPO nesmí olympijská vítězka v maratonu Jemima Sumgongová z Keni čtyři roky závodit. Trest platí zpětně od dubna, dvaatřicetiletá vytrvalkyně tak přišla o šanci pokusit se obhájit zlato na Hrách v Tokiu 2020. Sumgongová neprošla mimosoutěžní kontrolou 28. února.

Jemima Sumgongová
zdroj: ČTK/AP/ autor: Nelson Antoine

Sumgongová loni dokázala získat zlato v Riu de Janeiro na nejdelší trati jako první Keňanka v historii a ovládla také slavný maraton v Londýně. Navíc měla velkou šanci získat prémii 250 tisíc dolarů za vítězství v sérii nejslavnějších městských maratonů (WMM). Těsně před koncem dvouletého soutěžního cyklu však vyšlo najevo, že dopovala.

Keňská atletka před národním dopingovým tribunálem vypověděla, že vědomě nedopovala. Obhajobu postavila na tom, že EPO se dostalo do jejího těla při krevní transfuzi v nemocnici, poté co přišla na ošetření s krvácením při mimoděložním těhotenství.

Jenže pro svá slova nepředložila důkazy. Neměla z nemocnice potřebné dokumenty a ani nebyla schopna sdělit jméno ošetřujícího lékaře. Proto jí keňská antidopingová agentura zastavila činnosti na čtyři roky zpětně od 3. dubna.

Sumgongová má za doping čtyřletý trest

Sumgongová odevzdala pozitivní vzorek v únoru v Keni v rámci rozšířeného programu IAAF s mimosoutěžními testy zaměřenými na elitní maratonské běžce, který podporuje právě sdružení WMM.

Zařadila se tak na obsáhlý seznam keňských běžců na dlouhých a středních tratích, kteří měli v posledních letech desítky dopingových nálezů. Čtyřletý distanc si odpykává třeba i jiná elitní maratonkyně Rita Jeptoová, vítězka prestižních závodů v Bostonu a Chicagu. Rovněž měla v těle EPO.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy