Je nám líto, video expirovalo.

Maraton Praha–Dobříš ožívá. Poprvé se běžel před 111 lety

Poprvé na jeho trasu vyběhli maratonci deset let před vznikem Československa, v roce 1908. Nejstarší domácí maraton Praha–Dobříš se však tradicí nestal. Na začátky maratonských bojů chtějí už o tomto víkendu navázat organizátoři, kteří uspořádají nový ročník, jehož se zúčastní i olympijský vítěz David Svoboda. Na trať vyběhnou běžci 111 let po svých předchůdcích.

Je nám líto, video expirovalo.
Nejstarší domácí maraton Praha–Dobříš oslaví 111. narozeniny

Před 111 lety, v roce 1908, se běžci na trať mezi Prahou a Dobříší vypravili poprvé. Závod se zopakoval o rok později a ještě v roce 1911, pak však maratonské boje utichly. Na začátky maratonských běhů chtějí pořadatelé v čele s ředitelem Martinem Dvořákem nyní navázat.

"Chtěli bychom navázat na krásné začátky maratonu v Česku. Chceme sloučit nejen krásu maratonské trati a historie, ale i přírody, protože se běží nádhernou brdskou přírodou. Ani to jinak nejde, protože první maraton se běžel místy, kde dnes vede dálnice," poodhalil Dvořák.

Maraton si poprvé vyzkouší také David Svoboda, který před sedmi lety vyhrál olympijské hry v moderním pětiboji. "Dlouhé tratě jsou pro mě novinkou. Když jsem závodil, běhali jsme jen tři kilometry," pousmál se zlatý olympionik z Londýna.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy