Následuje
SP Rakousko

Maláčová v osobním rekordu ovládla Pražskou tyčku, Ptáčníková skočila limit na MS

Praha – Královnou Pražské tyčky se stala Romana Maláčová, která si premiérové vítězství na domácím závodě připsala díky venkovnímu osobnímu rekordu 461 centimetrů. Druhá skončila Jiřina Ptáčníková, která výkonem 456 centimetrů překonala limit pro účast na mistrovství světa v Londýně. Mezi muži posedmé vyhrál Jan Kudlička, který překonal 570 cm.

Romana Maláčová
zdroj: ČTK autor: Sznapka Petr

Maláčová, která bude reprezentovat Česko na mistrovství Evropy družstev, měla start v Londýně zajištěný díky 455 centimetrům z nedělního mítinku v Polsku. V Praze prokázala dobrou formu, když si osobní maximum pod širým nebem vylepšila o šest centimetrů. 

Pak soutěž ukončila kvůli lýtkovému svalu, jehož zranění ji v zimě připravilo o měsíc tréninku. Nepokusila se ani o překonání absolutního osobního rekordu 462 centimetrů, i když ji to lákalo. "Už mě to bolelo a trenér už nechce riskovat, protože ví, že je to pak na dlouho. Ještě jsem to chtěla zkusit, ale on mi řekl, že v žádném případě," vysvětlila.

Výkon Ptáčníkové nad očekávání

Jednatřicetiletá Ptáčníková, jež halovou sezonu vynechala kvůli zranění kolena, do závodu nastupovala s letošním maximem 430 centimetrů. V Praze ale skočila 441 i 451 centimetrů napoprvé a pak před sebou měla výšku o centimetr vyšší, než bylo požadované svazové kritérium. Před zraky svého přítele Jana Kudličky napotřetí laťku překonala a v očích se jí objevily slzy štěstí. "Jsem strašně spokojená. Ještě tam rezervičky jsou, ale jsem ráda za každý závod, který vydržím zdravá. Dneska 456 bylo nad mé očekávání," řekla.

Ptáčníková skočila na Pražské tyčce limit pro MS

Úspěch brala jako zadostiučinění. "Že trenéři se mnou vydrželi moje nálady, moje stavy, kdy jsem opravdu nemohla ani dojít na trénink, jak mě bolelo tělo. Jsem ráda, že jsem jim tímhle mohla dát trošičku nazpět, že ta cesta je správná a že ještě se mnou budou muset chvíli vydržet," svěřila se.

Skákala se zatejpovaným kolenem. "Sice to není úplně stoprocentní, ale dostala jsem to do takového stavu, že můžu závodit bez bolesti, i když druhý den tělo bolí jak blázen," popsala. Na MS by ráda svůj výkon posunula ještě výš. Může prodloužit rozběh a vzít tvrdší tyče. 

Třetí příčku díky výkonu 451 centimetrů obsadila Kanaďanka Alysha Newmanová, osmá žena letošních světových tabulek. Na Václavském náměstí ještě budou skákat muži v čele s českým rekordmanem Kudličkou.

Kudlička se jako jediný dostal nad 570 cm

Mužskou soutěž podobně jako na nedávném mistrovství republiky v Třinci poznamenal nepříznivý vítr. Kudlička sice poprvé v sezoně skákal z dlouhého rozběhu, ale k tvrdým tyčím, které měl připravené, se ani zdaleka nedostal. "Někdo nahoře nám nepřeje, protože ta nejlepší skákání, co máme na náměstích, ta, co máme nejradši, tak prostě máme hrozné podmínky. Jak v Třinci, tak dneska. Dneska to bylo možná ještě horší," posteskl si.

Napoprvé skočil základ 551 centimetrů, napodruhé pak překonal laťku ve výšce 570 centimetrů. Když jeho soupeři vypadli, nechal si na stojany nastavit výšku nového českého rekordu 584 centimetrů, ale po dvou neúspěšných pokusech marné snažení vzdal. "Kdybych měl to štěstí a na deset vteřin ten vítr ustal, tak věřím, že by ten skok nadějný byl. Ale v tom větru nadějný nebyl. Ale co jsem měl jiného skákat, tam nebylo co řešit," vyprávěl Kudlička.

Za Kudličkou skončil druhý Lotyš Mareks Arents (551), o třetí příčku se stejným výkonem podělili Balner s řeckým mladíčkem Emmanuilem Karálisem. 

Mužskou část Pražské tyčky ovládl posedmé v řadě Kudlička


Pražská tyčka, mezinárodní mítink ve skoku o tyči:

Muži: 1. Kudlička (ČR) 570, 2. Arents (Lot.) 551, 3. Balner (ČR) a Karális (Řec.) oba 551.

Ženy: 1. Maláčová 461, 2. Ptáčníková (obě ČR) 456, 3. Newmanová (Kan.) 451.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy