Následuje
ODM 2020: Studio

Letenské běžecké centrum hostí výstavu atletických artefaktů

Praha – V letenském běžeckém centru v Praze jsou od pondělí k vidění historické atletické artefakty. Výstavu, která vznikla ve spolupráci s Národním muzeem, dnes slavnostně zahájila olympijská vítězka v hodu oštěpem z roku 1952 Dana Zátopková. Její oštěp ze šedesátých let minulého století a dvě medaile jsou mezi exponáty výstavy s názvem Významné osobnosti atletiky.

Dana Zátopková
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Čtyřiadevadesátiletá Zátopková loni v září utrpěla zlomeninu krčku, při zahájení výstavy a přestřižení pásky ale zvládla stát. Při uzdravování jí prý pomohla sportovní minulost. "Doktoři říkali, že rychleji rehabilituji," poznamenala Zátopková.

Litovala, že český sport už nemá tělovýchovné muzeum, které bylo v Tyršově domě. "Je toho tady málo. Na jednu stranu mě to těší, že se to trochu rozhýbalo. Možná, že to bude mít nějaké pokračování a možná se vy mladí dožijete toho, abychom měli zase nějaké tělovýchovné muzeum," řekla Zátopková.

Byla se podívat i v depozitáři v Terezíně, kde jsou uloženy předměty z muzea v Tyršově domě. Obdivovala rozsah tamní sbírky. Na výstavě v běžeckém centru jsou k vidění medaile Dany Zátopkové za světový rekord z roku 1958 a její zlatá medaile z mistrovství Evropy v témže roce.

Vystavena je i socha oštěpařky, která byla vytvořena podle ní. Je zde také socha a dvě medaile slavnějšího z manželské dvojice Zátopkových Emila. Vystaveny jsou rovněž tretry Jana Železného a oštěp, kterým v roce 1996 hodil dosud platný světový rekord 98,48 metru. Návštěvníci si mohou prohlédnout i první ženské atletické tretry, které se používaly v Česku.

Na výstavě atletických artefaktů je i zlatá medaile Dany Zátopkové
Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy