Lemma a Jepkosgeiová poprvé doběhli londýnský maraton jako první

Maraton v Londýně vyhráli Etiopan Sisay Lemma v čase 2:04:01 a Keňanka Joyciline Jepkosgeiová za 2:17:43. Oba ovládli prestižní závod poprvé. V netradičním říjnovém termínu se akce zúčastnilo 40 tisíc běžců. Od vypuknutí pandemie koronaviru začátkem roku 2020 se tak velký městský závod konal poprvé.

Sisay Lemma
zdroj: ČTK/AP autor: Kirsty Wigglesworth

Lemma vylepšil třetí místo z loňského ročníku. Třicetiletý Etiopan proběhl cílem s náskokem 27 sekund před Keňanem Vincentem Kipchumou, třetí byl vítězův krajan Mosinet Geremew. Obhájce vítězství Shura Kitata rovněž z Etiopie skončil šestý.

Lemmovi dosud vítězství ve velkých maratonech unikalo. Kromě minulého ročníku v Londýně byl dříve třetí i v Tokiu a Berlíně, kde skončil také čtvrtý, stejně jako v Chicagu.

Jepkosgeiová navázala na předloňský triumf v New Yorku. V rychlém závodě zvítězila o 15 sekund před Degitu Azimerawovou, třetí doběhla další Etiopanka Ashete Bekereová (2:18:18). Čtvrtá skončila vítězka předchozích dvou ročníků Keňanka Brigid Kosgeiová, stříbrná olympijská medailistka v maratonu z her v Tokiu.

Londýnský maraton:

Muži: 1. Lemma (Et.) 2:04:01, 2. Kipchumba (Keňa) 2:04:28, 3. Geremew (Et.) 2:04:41, 4. Chebet (Keňa) 2:05:43, 5. Legese 2:06:10, 6. Kitata (oba Et.) 2:07:51.

Ženy: 1. Jepkosgeiová (Keňa) 2:17:43, 2. Azimerawová 2:17:58, 3. Bekereová (obě Et.) 2:18:18, 4. Kosgeiová (Keňa) 2:18:40, 5. Salpeterová (Izr.) 2:18:54, 6. Jemeliová (Keňa) 2:20:35.