Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Maximum pro zdraví

Legendární Zátopek má knihu o opravdovém životě

Praha - Dana Zátopková při příležitosti oslav Mezinárodního olympijského dne pokřtila knihu Náš život pod pěti kruhy. Napsala v ní o svém životě a životě svého muže Emila Zátopka. Jedná se už o druhou publikaci spojenou se Zátopkem, jehož silueta běžce je hlavním motivem českého olympijského týmu pro Hry v Riu. Už dříve vyšel o nejslavnějším běžci české historie komiks. "Jelikož mě paměť docela funguje, bylo to fajn. Ráda jsem na to vzpomínala," řekla Zátopková.

Emil Zátopek
zdroj: ČTK

Životopisné dílo tvoří zábavné vzpomínky a vyprávění pravdivých historek ze sportovního, ale i soukromého života nejslavnějšího českého sportovního páru. Zátopková vypráví o dětství, sportovních začátcích, úspěších i neúspěších i dlouholetém partnerství. V knize jsou i dosud nepublikované fotografie a také prvky hovorové češtiny i nářečí.

"O mně a Emilovi se toho napsalo tolik, že se v tom jde těžko vyznat. V uplynulých sedmi letech jsem poskládala všechny části skládanky a vznikla kniha o našem opravdovém životě," řekla sama autorka Dana Zátopková, třiadevadesátiletá olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952. "Dohnalo mě k tomu to, že se v poslední době objevilo mnoho knížek o nás, kde byla spousta chyb a nesmyslů. Řekla jsem si, že dokud žiju, pokusím se to napsat," dodala.

Manželé Zátopkovi spolu jednu knihu už napsali, publikace s názvem Dana a Emil Zátopkovi vypravují však končí vzpomínkami na rok 1960, protože další příběhy a historky nemohly být z politických důvodů zveřejněny. Publikace Náš život pod pěti kruhy na tuto knihu navazuje, doplňuje Emilovy deníkové záznamy a popisuje život slavné dvojice i v dobách nesvobody po roce 1968. "Je to její druhá zlatá medaile. Taková knížka takových rozměrů? To kobouk dolů," řekla sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy