Následuje
MS 2020 Německo

Lavillenie překonal Bubkův rekord. V hale skočil 616 centimetrů

Doněck - Francouzský tyčkař Renaud Lavillenie skočil na halovém mítinku v Doněcku 616 centimetrů a překonal světový rekord Sergeje Bubky. Legendární Ukrajinec zdolal před 21 lety v hale 615 centimetrů, světovým tabulkám pod širým nebem vládne Bubka výkonem 614 centimetrů z roku 1994.

Renaud Lavillenie
zdroj: AP Photo

Lavillenie ho připravil o rekord symbolicky na mítinku Tyčkařské hvězdy, který Bubka v roce 1990 založil a právě na něm 21. února 1993 dosud platný nejlepší výkon halové historie skočil. Rekordní skok předvedl na první pokus. "Je to neuvěřitelné! Ještě pořád nejsem na zemi," řekl sedmadvacetiletý Francouz krátce po rekordu. V soutěži, kterou vyhrál počtvrté za sebou, měl namále na výšce 601 cm - tu zdolal až napotřetí.

Bubka sledoval jeho výkon z hlediště a byl mezi prvními, kdo mu blahopřál. "Je to historická chvíle a mám velkou radost, že to Renaud dokázal tady v Doněcku, mém městě. Je to fantazie," uvedl padesátiletý Bubka.

Renaud Lavillenie:

"Překonat tenhle mytický světový rekord hned napoprvé a bez dotyku laťky, k tomu není co říct. Takovou chvíli si člověk může jen vychutnat."

Vpředvečer mítinku se prý Bubka s Lavilleniem bavili o tom, že by rekord mohl padnout. "Nejsem nijak zklamaný, už jsem na to myslel dříve a včera jsme o tom mluvili s Renaudem. Bylo by skvělé, kdyby dokázal pokračovat a převzít od mě ten štafetový kolík," řekl Bubka, který vylepšil světový rekord celkem pětatřicetkrát.

Olympijský vítěz Lavillenie vylepšil hned o osm centimetrů své osobní maximum z nedávného mítinku v Bydhošti. V této sezoně překonal šestimetrovou hranici i předtím v Rouenu, kde skočil 604 cm. Jeho zásluhou padl třetí nejstarší světový mužský rekord v hale. Déle než Bubka historickým tabulkám vládnou v mistrovských disciplínách jen Američané Carl Lewis v dálce (879 cm z roku 1984) a Randy Barnes ve vrhu koulí (22,66 m z roku 1989).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy