Následuje
SP Švýcarsko

Lasickeneová triumfovala v Eugene, nechce ale být dál neutrálním sportovcem

Eugene - Úřadující mistryně světa ve skoku do výšky Maria Lasickeneová (dříve Kučinová) oslavila návrat k mezinárodním závodům triumfem na mítinku Diamantové ligy v Eugene. Výkonem 203 centimetrů si vytvořila osobní rekord pod širým nebem a suverénně vede letošní světové tabulky. Lasickeneová patří k několika málo ruským atletům, kteří na jaře dostali od mezinárodní federace IAAF svolení startovat na mezinárodních akcích navzdory suspendaci ruského atletického svazu za doping.

Maria Lasickeneová
zdroj: Reuters autor: Tatjana Makejevová

Nelíbí se jí však status neutrálního sportovce. "Nechci mít u jména bílý čtvereček, ale legitimní trikoloru. Všichni chceme reprezentovat zemi, v které jsme se narodili. Samozřejmě to také děláme," uvedla Lasickeneová, která stejně jako ostatní ruští atleti přišla o celou loňskou sezonu včetně olympijských her v Riu de Janeiro.

Aby se atleti mohli vrátit na mezinárodní scénu, museli prokázat, že byli delší dobu testováni mimo ruský antidopingový program. "Nejdřív nás vyženou z vlasti, pak znovu prověřují, někoho nechají závodit, zatímco naši kamarádi z reprezentace dál čekají. Je to celé divné a nebudeme v klidu, dokud se to všechno nevyřeší," uvedla bývalá halová mistryně světa i Evropy.

První ruský úspěch po zákazu startů přivítal šéftrenér reprezentace Jurij Borzakovskij. "To vítězství má pro naše atlety velký význam, protože většina z nich pořád nemůže startovat v mezinárodních soutěžích. Tenhle úspěch je povzbudí a dodá jim motivaci," řekl olympijský vítěz v běhu na 800 metrů z Atén 2004.

Vyzdvihl i výkon Lasickeneové. "Po tak dlouhé pauze je to vynikající výsledek a věřím, že se bude v sezoně ještě zlepšovat. Vždyť je teprve konec května," uvedl Borzakovskij.

V Eugene se měl vrátit i mistr světa v běhu na 110 metrů překážek Sergej Šubenkov, ale kvůli problémům s vízy na mítinku chyběl, stejně jako několik dalších atletů, převážně z Afriky.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy