Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Sport 1977

Kratochvílovou na čtvrtce v hale po Bolové překonala i Wilsonová

Tři týdny poté, co nizozemská hvězda Femke Bolová překonala dlouholetý rekord Jarmily Kratochvílové na 400 metrů v hale, pokořila českou atletku další žena. Američanka Britton Wilsonová zaběhla na univerzitním šampionátu druhý nejlepší čas historie 49,48 sekundy.

Britton Wilsonová
zdroj: ČTK/AP autor: Roberto E. Rosales

Čas Kratochvílové předčila dvaadvacetiletá Wilsonová na univerzitním šampionátu NCAA o jedenáct setin. Pod hranici 50 sekund se dostala jako pátá žena v historii. Hlavní disciplínou členky zlaté čtvrtkařské štafety z loňského mistrovství světa je stejně jako v případě Bolové běh na 400 metrů překážek.

V sedmiboji stejně starý Kyle Garland nasbíral 6639 bodů a jen o šest zaostal za jedenáct let starým historickým maximem dalšího Američana Ashtona Eatona. V nejkvalitnější soutěži všech dob se stříbrný medailista Ayden Owens-Delerme z Portorika zařadil se součtem 6518 bodů na třetí místo v tabulkách.

Na druhé místo v historickém pořadí se posunula i jednadvacetiletá Julien Alfredová ze Svaté Lucie, jež na šedesátce dosáhla času 6,94 sekundy. Vyrovnala sotva měsíc starý výkon Američanky Aleiy Hobbsové a jen o dvě setiny zaostala za třicet let platným světovým rekordem Rusky Iriny Privalovové. Alfredová se pak posunula na druhou příčku v historii i na dvoustovce, kterou vyhrála za 22,01. Lepší byla dosud jen slavná Jamajčanka Merlene Otteyová (21,87) před třiceti lety.

Čas lepší než světový rekord 3:23,37 zaběhla čtvrtkařská štafeta ve složení Amber Anningová, Joanne Reidová, Rosey Effiongová a Wilsonová, ale výkon 3:21,75 nemůže platit jako oficiální maximum, protože běžkyně nejsou z jedné země.

Pozoruhodné výkony předvedla i vítězka dálky a trojskoku Jasine Mooreová. Jednadvacetiletá Američanka se v obou disciplínách dostala do čela letošních tabulek a stala se první ženou, jež v hale pokořila hranici sedmi metrů v dálce (703) a 15 metrů v trojskoku (15,12).

V mužském trojskoku zase teprve osmnáctiletý Jamajčan Jaydon Hibbert vytvořil absolutní světový juniorský rekord výkonem 17,54. Dosavadní maximum Němce Volkera Maie z venkovního závodu v Erfurtu z roku 1985 mělo hodnotu 17,50.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články