Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Liga mistrů UEFA

Konzervativní léčba byla správná, řekla Špotáková, jež by mohla závodit v květnu

Praha – Po návratu ze soustředění na Kanárských ostrovech si Barbora Špotáková vyslechla dobré zprávy. Kontrolní vyšetření zánártní kosti pravé nohy ukázalo, že upřednostnění konzervativní léčby před operací bylo správná volba. Zlomenina by měla být zhojená do měsíce, česká oštěpařka proto nevylučuje, že by se mohla zúčastnit již prvního mítinku Diamantové ligy, který se uskuteční 6. května v katarském Dauhá. Dobře však ví, že musí být trpělivá.

Barbora Špotáková
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

"Je to deset dnů od zranění. Mám na pravé noze zlomený pátý metatarsus. Není to komplikovaná zlomenina a může se zhojit sama. Stává se to mnoha lidem, nejen sportovcům. Vyšetření potvrdilo, že konzervativní léčba byla správná. Jsem si tím jistá, že to byla správná volba," řekla Špotáková.

Kost si dvojnásobná olympijská vítězka z Pekingu 2008 a Londýna 2012 zlomila během oblíbeného tenisu při smeči na síti. "Podvrtla se mi noha při dopadu," řekla Špotáková. Po rozhodnutí pro konzervativní léčbu mohla setrvat na Lanzarote a pokračovat v alespoň omezeném tréninku. "Prostředků k tréninku je hodně. U hodu jsem zapřená levou nohou, házím z polostoje. Je to zajímavé, můžu vylepšit odhod ruky. Kdo ví," přemítala Špotáková.

Připustila, že při plném zdraví by to bylo úplně jiné. "Mlátila bych do toho a byla bych nabuzená na sezonu. Házela bych více silou než technikou, teď do toho mlátit nemůžu. A u oštěpu je dobré jít více technikou. Mohlo by to být takhle zajímavější. Nebude to nudná sezona, je to velká výzva," prohlásila odhodlaně Špotáková.

Současné zdravotní trable považuje pouze za drobnou komplikaci, přestože sezona zahrnuje jasný vrchol v podobě olympijského závodu v Riu de Janeiro. "Věřím, že vždy něco špatné může přinést zase něco dobrého. Do olympiády je dost času, je až v polovině srpna. Když do toho nebudu mlátit teď, zůstane mi více energie na sezonu. Navíc se budu více soustředit právě na techniku, což je velmi důležité," uvedla Špotáková.

Připouští, že chození o berlích s nohou v ortéze je i pro trénovanou atletku docela zápřah. "Vršek hodně cítím, ruce jsou přetížené z chození o berlích. A unaví se rychleji než nohy. Musím dopřát vršku více regenerace. Potřebuju více masáží, více uvolňovat krční svaly a kolem ramen. Byla jsem vždy hodně závislá na běhání a hodně se soustředila na rozběh... O to bude sezona zajímavější," konstatovala Špotáková.

Když to půjde ideálně, Diamantová liga není problém

Zda se skutečně představí hned na startu Diamantové ligy, nechtěla zatím zakřiknout. "Uvidíme. Tělo každého se hojí trošku jinak. Chci být optimista a samozřejmě řeším terapie na Dukle, aby se vše maximálně urychlilo. S ortézou mohu i na vodní terapie. Za čtyři týdny bych chtěla být fit. Když to půjde ideálně, tak nebude problém," věří Špotáková.

Je nám líto, video expirovalo.
Špotáková: Konzervativní léčba byla správná, musím být trpělivá

Zatím neškrtla ze svého kalendáře ani soustředění v maďarském Debrecínu. "Tam bych to rozcvičovala a po něm se 1. května rozhodla - i podle rozcvičení - o začátku sezony společně s trenérem. Teď to zatím nijak neposouváme a vše necháváme, jak jsme plánovali. Pořád věřím, že všechno dobře dopadne a tělo se dá rychle dohromady," uvedla Špotáková.

Ve hře je i možnost, že nebude hned házet z plného rozběhu. "Už jsem to tak po jiných zraněních měla. Největší překážkou je trpělivost. Nedočkavost je nejhorší. Není to jednoduchá situace a musím se připravit na to, že i když kost sroste, při závodech bude bolet. Na 95 procent to tak bude a počítám s tím. Ale kolikrát, když mě něco bolelo, tak jsem to nervala silou a efekt byl lepší," podotkla Špotáková.

Barbora Špotáková
zdroj: ČTK/AP/ autor: Lee Jin-man

Zlomenina pro ni není žádnou novinkou. "Za život jsem jich měla asi deset, i když od té poslední už je to nějaký pátek. Byla jsem neposedné dítě," pousmála se Špotáková. "Většinou se mi zhojily dobře. Na sádrovně v Jablonci mě dobře znají," dodala světová rekordmanka.

Spíše než komplikace v přípravě během olympijské sezony řeší při chůzi o berlích potíže a překážky běžného života. Ty se promítají i do péče o malého syna. "Je nepříjemné, že nemohu měsíc řídit. Také nákupy, všechno. Jsem imobilní, i péče o Janka je omezená. Člověk nezařídí nic sám a cítí se špatně. Musím být trpělivá," zopakovala Špotáková.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy