Následuje
Panorama

Klučinová v Kladně útočí na český rekord, Lukáš odstoupil

Kladno - Eliška Klučinová má nakročeno k vylepšení českého rekordu v sedmiboji. Po prvním dnu mítinku v Kladně nasbírala 3828 bodů a po čtyřech disciplínách má jen o bod méně, než měla při rekordním výkonu před třemi roky (6460 bodů). Při prvním letošním startu ve víceboji je Klučinová na nejlepší cestě kvalifikovat se na mistrovství světa, k čemuž potřebuje výkon 6200 bodů.

Eliška Klučinová
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Na vylepšení rekordu ale Klučinová příliš nepomýšlí. "Dvě zítřejší disciplíny tam mám s velkým otazníkem, jednak oštěp s operovaným ramenem a pak osmistovku, protože jsem moc nemohla běhat. Tak doufám, že se mi povede dálka a pak to nějak dotluču na těch 6200," řekla.

V minulosti na Sletišti už třikrát vyhrála, v neděli bude hájit náskok 75 bodů před nejbližší soupeřkou, kterou je Marthe Koalaová z Burkiny Faso. "Bylo to nad očekávání dobré, pokazila jsem vlastně jen překážky, ve výšce to byl supervýkon. A na dvoustovce osobní rekord, sice s větrem, ale z toho si velkou hlavu nedělám, protože v první části foukalo zase proti," dodala.

V prvním dnu byla atletka USK Praha nejlepší výškařkou se 186 cm, ale oproti rekordnímu výkonu si polepšila až ve vrhu koulí (14,43) a zejména na dvoustovce, na níž jí k času 24,31 pomohl vítr do zad o síle 2,4 m/s. Osobní rekord tím nemůže platit, ale pro vícebojařský výkon platí omezení až při čtyřmetrové síle větru.

Suverénně také míří k českému titulu. Její hlavní konkurentka Kateřina Cachová je pátá se součtem 3610 bodů. Za svým maximem nezaostala jen ve vrhu koulí, v němž poprvé předvedla třináctimetrový výkon (13,17).

Mezi desetibojaři je lídrem favorizovaný Alžířan Larbi Búrráda (4158 bodů). Při absenci Adama Sebastiana Helceleta a Jiřího Sýkory měl být českou jedničkou Marek Lukáš, ale před výškou odstoupil kvůli svalovým potížím. "V rozeskakování jsem pocítil bolest v přitahovači. Ještě jsem zkusil pár skoků, ale nechtěl jsem riskovat vážnější zranění. Rád bych reprezentoval na Evropském poháru ve vícebojích za dva týdny," zdůvodnil předčasný konec Lukáš.

K titulu domácího šampiona tak má nejblíže jablonecký Tomáš Pulíček (3743). Na průběžně druhém místě je Adam Hromčík (3572), bronzovou pozici drží Radoš Rykl (3397).

Klučinová vede na mítinku v Kladně
Zdroj
ČTK, atletika.cz, ČT sport

Hlavní zprávy