Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Kipchoge utrpěl první prohru od roku 2013, Londýnský maraton vyhrála Kosgeiová

Etiopan Shura Kitata překvapivě vyhrál Londýnský maraton. Ve sprinterském závěru porazil Vincenta Kipchumbu z Keni a zvítězil v čase 2:05:41 hodiny, třetí doběhl Etiopan Siay Lemma. Favorizovaný Eliud Kipchoge utrpěl na maratonské trati první porážku po sedmi letech a na uzavřeném okruhu v St. James's Parku bez diváků doběhl osmý. Ženám kralovala stejně jako loni světová rekordmanka Brigid Kosgeiová.

Eliud Kipchoge
zdroj: ČTK/AP

Na nejrychlejší čas v čistě ženském závodě ale Kosgeiová o takřka dvě minuty nestačila. Keňská vytrvalkyně zaběhla v britské metropoli v deštivých podmínkách trať za 2:18:58 hodiny.

Chladné počasí vůbec nesvědčilo držiteli světového rekordu Kipchogemu. Keňan, jenž loni vylepšil traťový rekord na 2:02:37, odpadl zhruba čtyři kilometry před cílem z vedoucí skupiny a na této distanci prohrál podruhé v kariéře.

Naposledy nestačil v roce 2013 v Berlíně na krajana Wilsona Kipsanga. Za Kitatou dnes Kipchoge zaostal o minutu a osm sekund.

"Přijel jsem si sem pro páté vítězství, takže jsem hodně zklamaný," uvedl Kipchoge, jehož nejhorším výsledkem v maratonech dosud bylo druhé místo. Z předchozích 13 závodů dvanáctkrát vyhrál. "Měl jsem problém s pravým uchem, které mi zalehlo. Posledních patnáct kilometrů mě zlobila kyčel. Bylo opravdu chladno, ale na podmínky si nestěžuji. Zase se vrátím," prohlásil běžec, jehož světový rekord z Berlína má hodnotu 2:01:39.

Kitata vylepšil dva roky staré druhé místo, které obsadil právě za Kipchogem. K vítězství mu pomohl jeho slavný krajan Kenenisa Bekele. "Poradil mi, jak mám běžet. Trénoval jsem na stejné trati. Mám velkou radost," řekl čtyřiadvacetiletý Etiopan.

Brigid Kosgeiová
zdroj: ČTK/AP

Kosgeiová porazila o více než tři minuty překvapivě druhou Američanku Saru Hallovou, která těsně před cílem předstihla keňskou mistryni světa Ruth Chepngetichovou.

Kosgeiová v loňském roce vylepšila oficiální světový rekord na 2:14:04, na maratonu v Chicagu se ale tehdy závodilo ve smíšeném startovním poli. Nejlepší čas z čistě ženského závodu drží od roku 2017 její krajanka Mary Keitanyová výkonem 2:17:01.

Ještě v polovině závodu to přitom dnes vypadalo, že Kosgeiová bude její rekord atakovat, pak se ale tempo v sílícím dešti zpomalilo. O výhře rozhodla Keňanka nástupem za 30. kilometrem.

Kvůli pandemii koronaviru byl 40. ročník Londýnského maratonu odložen z tradičního dubnového termínu a uskutečnil se v okleštěné podobě jen pro elitní kategorie. Běželo se bez diváků na uzavřeném okruhu v St. James's Parku.

Výsledky:

Muži: 1. Kitata (Et.) 2:05:41, 2. Kipchumba (Keňa) 2:05:42, 3. Lemma 2:05:45, 4. Geremew 2:06:04, 5. Wasihun 2:06:08, 6. Tola (všichni Et.) 2:06:41.

Ženy: 1. Kosgeiová (Keňa) 2:18:58, 2. Hallová (USA) 2:22:01, 3. Chepngetichová (Keňa) 2:22:05, 4. Bekereová 2:22:51, 5. Megertuová (obě Et.) 2:24:23, 6. Seidelová (USA) 2:25:13.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy