Denver Pioneers - UMass Minutemens

Kipchoge proletěl londýnským maratonem ve druhém čase historie

Světový rekordman Eliud Kipchoge z Keni vyhrál Londýnský maraton ve druhém čase historie 2:02:37. Čtyřiatřicetiletý olympijský vítěz si v ulicích anglické metropole připsal už čtvrté vítězství v kariéře. Hvězdný domácí vytrvalec Mo Farah doběhl pátý, závod žen si podmanila Keňanka Brigid Kosgeiová.

Eliud Kipchoge z Keni opanoval Londýnský maraton
zdroj: REUTERS autor: Paul Childs

Kipchoge běžel první maraton po loňském Berlíně, kde časem 2:01:39 stanovil světový rekord. Keňský suverén opanoval už dvanáctý z třinácti maratonských závodů, k nimž od roku 2013 nastoupil.

V Londýně se na druhé místo historického pořadí dostal Etiopan Mosinet Geremew (2:02:55), třetí doběhl jeho krajan Mule Wasihun (2:03:16). Šestatřicetiletý Farah, čtyřnásobný olympijský vítěz v bězích na 5000 a 10 000 metrů, na pátém místě marně usiloval o vylepšení svého evropského rekordu 2:05:11, zaostal za ním o 28 vteřin.

Kipchoge počtvrté vyhrál Londýnský maraton, ženám kralovala Kosgeiová

Kosgeiová se časem 2:18:20 zařadila na sedmé místo historických tabulek. Druhou polovinu závodu absolvovala téměř o pět minut rychleji než tu první a osobní rekord z loňského vítězného maratonu v Chicagu si vylepšila o 15 sekund.

Před krajankou a obhájkyní prvenství Vivian Cheruiyotovou měla pětadvacetiletá Kosgeiová v cíli bezmála dvouminutový náskok, před rokem bylo pořadí s podobným odstupem opačné. Trojnásobná londýnská šampionka Mary Keitanyová doběhla pátá.

Londýnský maraton:

Muži: 1. Kipchoge (Keňa) 2:02:37, 2. Geremew 2:02:55, 3. Wasihun 2:03:16, 4. Kitata (všichni Et.) 2:05:01, 5. Farah (Brit.) 2:05:39, 6. Tola (Et.) 2:06:57.

Ženy: 1. Kosgeiová 2:18:20, 2. Cheruiyotová (obě Keňa) 2:20:14, 3. Derejeová (Et.) 2:20:51, 4. Cheronová 2:20:52, 5. Keitanyová (obě Keňa) 2:20:58, 6. Sissonová (USA) 2:23:08.